
ČSSD pokračuje v duchu zdroje jsou
Články, projevy, názory
Autor: Miroslava Němcová, celostátní lídr ODS, kandidát ODS v Praze číslo 1
Rozhovor s Miroslavou Němcovou, jedničkou na kandidátce ODS nejen v Praze, ale v celé zemi. Rozhovor o tom, že sociální demokraté zase slibují nesplnitelné a že strana pana Babiše jsou Věci veřejné v jiném personálním balení, ale především o hlavních volebních tématech nadcházejících parlamentních voleb.
Stala jste se superlídrem ODS pro volby do Poslanecké sněmovny. Jaké je podle vás v nadcházejících volbách hlavní poselství pro veřejnost?
Nadcházející volby se tradičně povedou v duchu pravolevého střetu, kdy levice bude nabízet výrazně vyšší daně a větší „sociální jistoty“ na dluh, zatímco pravice sází na svobodu a individuální odpovědnost. Tento souboj bude o to důležitější, že může přinést zásadní změnu po roce 1989. Levice s nereformovanými komunisty může ovládnout všechny významné instituce ve státě – Senát, kraje, prezidentský úřad a nyní i vládu. Zároveň budeme čelit nástupu populismu, kdy někteří samozvaní mesiáši s neomezenými finančními zdroji nabízejí podobně jako dříve VV jednoduchá a líbivá řešení, a přitom sami nemají důvěryhodný program ani minulost.
ČSSD zaplavila zemi oranžovými billboardy s heslem „Prosadíme dobře fungující stát“. ODS oproti tomu „Volí pravici“. Jak má volič rozlišovat mezi těmito hesly?
„Dobře fungující stát“ v podání ČSSD jsme už zažili. Ze zprávy Evropské komise zveřejněné v červnu 2007 vyplývalo, že Česká republika patřila mezi státy s nejrizikovějším výhledem veřejných financí. V té době v Evropské unii hospodařilo hůře už jen Maďarsko. Dnes je situace diametrálně odlišná. Česká republika se tehdy pohybovala v evropském srovnání na chvostu zemí s nejvyšší nezaměstnaností. Dnes se pohybujeme kolem 6. místa, jakkoli s výší nezaměstnanosti nemůžeme být spokojeni. Pravice chce levný, ale silný stát, který lidem nepřekáží a podnikatelům nehází klacky pod nohy. Stát se zároveň musí chovat jako rodina. Ani rodina se nesmí zadlužovat nad rámec svých možností, jinak se dříve či později dostane do závažných problémů.
Levice chce opět rozdávat a slibuje vyšší výdaje a vyšší daně. Máte dojem, že se současná sociální demokracie nějak liší od éry Jiřího Paroubka?
Programově se neliší. Bohuslav Sobotka z programu pouze vypustil červený hadr 13. důchodů, ale jinak je vše při starém. Sociální demokracie stále pokračuje v tradičním duchu „zdroje jsou“. A po volbách nám opět stejný Bohuslav Sobotka řekne, že to špatně odhadli, že se zmýlili.
Loni jste upozorňovala na nebezpečí, že změnami v Ústavu pro studium totalitních režimů si ČSSD si připravuje půdu pro spolupráci s komunisty. Považujete téma vyrovnání s minulostí 24 let po pádu komunismu za stále důležité?
Samozřejmě že je stále důležité, a dnes o to více. Personální převrat v Ústavu pro studium totalitních režimů považuji za počátek snahy levice ovládnout a přepsat historii a zmírnit kritický pohled na totalitní období zejména v letech 1970–1989. Situace, kdy práce tehdejších disidentů znovu prověřují bývalí lektoři marxismu-leninismu, je neúnosná. O to více mne mrzí přímá spoluúčast některých zástupců TOP 09 na těchto dějích, ať už v Radě ÚSTR, nebo v jeho současném vedení.
Jak vnímáte situaci na pražském magistrátu, kde se váš bývalý koaliční partner TOP 09 spojil s ČSSD?
Tu situaci samozřejmě znám a nevítám ji. Jestliže TOP 09 dříve kritizovala ODS za spolupráci s ČSSD na pražské úrovni, aby po nějaké době sama jednostranně vypověděla pravicovou koalici a spojila se s levicí, hodnotím pouze jako příliš nepromyšlený mocenský tah. Pražané, kteří preferují pravicové zastoupení v čele města, si takovéto hrátky nezaslouží.
Čekají nás sice volby s celostátní působností, můžete přesto sdělit, jak byste chtěla pomoci Pražanům?
Uvědomuji si, že Praha má vážné problémy, kterým se mohu z celostátní úrovně věnovat. Za velký problém považuji bezpečnost v ulicích, kde došlo ke zvýšení drobné kriminality a krádeží. Proto budu prosazovat zvýšení rozpočtu Policie ČR na přímý výkon služby, tak aby se v ulicích objevilo více státních policistů. Praha je městem kultury s tisíciletou tradicí. Proto budu podporovat finanční stabilizaci kulturní scény v Praze, zejména s ohledem na živé umění. A velmi mě štvou sprejeři! S jejich ničením a řáděním se nechci smiřovat.
Co říkáte přijetí eura? Jak důležitá jsou podle vás evropská témata pro naše občany?
Jsou stále důležitější, protože evropské zákony už dnes ovlivňují naše životy daleko víc než národní. Do eurozóny, jak fungovala dosud, bychom opravdu vstupovat nechtěli. Všichni dobře vědí, že nefunguje dobře. Eurozóna se zásadně mění a výhody našeho případného vstupu musejí převažovat nad nevýhodami. A to dnes neplatí. Proto nedává žádný smysl už dnes stanovovat pevný termín přijetí eura. V každém případě by o něm měli rozhodnout občané v referendu.
Jaká slova byste použila ve spojení se současnou ODS? Jak by měla oslovit voliče, kteří dnes s její volbou váhají?
ODS je zavedenou politickou stranou se svými chybami, ale na druhé straně i se svými nezpochybnitelnými úspěchy. Jsme schopni na rozdíl od ostatních stran – které mají problémy stejné, ne-li horší, jen se o nich tolik nepíše – na sobě pracovat. Naše volební kandidátky, kde se objevuje řada nových tváří a úspěšných komunálních politiků, jsou toho dokladem. I proto stojí za to svěřit nám důvěru. ODS je tradiční stranou opírající se o potřebnou členskou základnu. Nejsme jako pan Okamura, který žádnou stranu nemá, a pokud ano, tak pouze virtuálně. Pan Babiš, to jsou Věci veřejné v jiném personálním balení. Opět bez členů, bez strany.
A já věřím, že politiku si koupit nelze.



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: