
Evropská hraniční policie – další plíživý krok k federalizaci EU
Články, projevy, názory

Autor: Tomáš Grulich, senátor ODS ve volebním obvodě číslo 17
Nařízením Rady EU z 26. října 2004 byla zřízena agentura FRONTEX pro ochranu hranic EU se sídlem ve Varšavě. Její původní úkoly byly ryze edukativní, analytické a kooperační. Zřízení agentury má jistě svou pozitivní logiku, zvláště pak s vědomím rozšiřování Schengenského prostoru. Přestože ochrana hranic je výlučně v pravomoci členských států, je přeci jen nutná spolupráce na operacích, sběru informací a jejich vyhodnocování a školení pracovníků na hranicích. Bezpečnost na hranici není jen bezpečností příslušného státu, ale její porušení ohrožuje i ostatní státy Schengenské dohody. V poslední době se objevují snahy přetvořit agenturu FRONTEX na Evropskou hraniční policii, a to i přes protesty Senátu PČR.
Vraťme se ještě k původní funkci agentury. Její činnost vychází především z analýz informací, které poskytují zpravodajské služby členských států EU. Na jejich základě školí ochranu hranic jednotlivých států, navrhuje společné operace, které pak koordinuje a v případě nutnosti může její jednotka vypomáhat při nenadálých událostech. V případě České republiky vypomáhala agentura na hranicích s Německem při fotbalovém mistrovství světa v roce 2006.
Původně měly členské státy za povinnost půjčovat FRONTEXu techniku a pro případnou operaci zajistit i lidi. Je téměř zákonem, že si skoro každá organizace, která si nevydělává, ale žije z dotací, přirozeně rozšiřuje své pravomoci i množství prostředků k naplnění své činnosti. Tak se agentuře podařilo docílit toho, že byl evropskými orgány odsouhlasen nákup vlastní techniky a zřízení vlastní policejní jednotky. Není divu, že rozpočet agentury FRONTEX nebývale roste, jak je patrné z následující tabulky:
Rok/Rozpočet (v tisících EUR)
2006/19.166
2007/34.980
2008/70.432
2009/83.250
2010/87.917
Senát Parlamentu ČR protestoval a upozorňoval na to, že agentura takto postupně přechází v hraniční policii. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič nás písemně ubezpečil, že k takové změně nedojde a nic takového se ani nechystá. Byl jsem proto poněkud zaskočen reakcí Evropské komise (ze dne 22. 3. 2012) na usnesení Senátu PČR ze 4. srpna 2011, ve kterém jsme upozorňovali na své dlouhodobé stanovisko, v němž vyjadřujeme obavu, aby postupným posilováním agentury FRONTEX nedošlo k vytvoření Evropské hraniční policie. Z pera místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče jsme se k mému údivu dozvěděli, že se Komise zavázala Evropskému parlamentu zpracovat studii o tom, zda je vytvoření systému Evropské pohraniční stráže proveditelné do jednoho roku od přijetí nařízení. Stará ubezpečení jsou najednou pryč.
Bohužel toto se stává poměrně často. Senát přijme připomínky a obdrží velmi slušný dopis, že si všichni váží toho, kolik času věnujeme příslušným materiálům, že nás chápou a rozumí našemu názoru, avšak na druhé straně…. Vede to k frustraci a pocitu marnosti.
Ještě jsem nenapsal důvody našeho nesouhlasu se zřízením Evropské hraniční policie. Nuže, nedovedu si představit suverénní stát, na jehož území operují cizí policejní jednotky. Přinese to jen problémy a může to postupně eskalovat až do nacionalistických hnutí. Vzpomínám si také na jeden případ, kdy jednotka FRONTEXu operovala v mezinárodních vodách Středozemního moře a narazila na africké uprchlíky. Plula s nimi stát od státu a nikdo je nechtěl. Patřili FRONTEXu, který ovšem neměl stát.
Tomáš Grulich



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: