zpět

Koalice prodala dům nájemníkům před nosem

Články, projevy, názory

Koalice prodala dům nájemníkům před nosem

Autor: Pravá 5

Možná si pamatujete na mediálně známou kauzu prodeje bytového domu Zubatého 1 z roku 2003 soukromé společnosti a na soudní spory, které sice daly za pravdu radnici Prahy 5, ale táhly se několik let jako černý mrak nad naší městskou částí. Každý si z této kauzy musel vzít, že prodej bytového domu soukromé společnosti ve chvíli, kdy nájemníci mají zájem o koupi (i když v případě Zubatého zájem velmi rozporuplný), je přinejmenším politicky neprozíravý. O to více zarážející je, že nová koalice v čele se starostou Radkem Klímou (TOP 09) si s bohorovností sobě vlastní vytvořila kauzu „Zubatého II“ a přes jasně deklarovaný zájem nájemníků koupit si dům, ve kterém dlouhá léta žijí, prodala dům jakési fyzické osobě z Prahy 1. Vítězství arogance moci a beznaděj nájemníků Vltavské 28 – to je výsledek listopadového jednání zastupitelstva naší městské části. Nájemníci se proto obrátili na primátora Bohuslava Svobodu se žádostí, aby vše prošetřil a prodej zrušil.

Jak se vše seběhlo?

V květnu letošního roku předkládá koalice záměr prodeje výše zmíněného domu třetí osobě. Již v minulých letech radnice chtěla prodat tento dům, všechna výběrová řízení byla zrušena a pro korektnost je třeba dodat, že bez jakéhokoliv zájmu nájemníků. Na toto rozhodnutí zastupitelstva reagují ještě ten samý měsíc nájemníci, kteří sepsali žádost o koupi. Na jednání s panem místostarostou Patrikem Havlíčkem jim bylo doporučeno, aby si založili bytové družstvo. Přestože žádost poslali na radnici 9. června a rada o umístění sídla bytového družstva Vltavská 28 rozhodla 21. června, rozhodnutí je nájemníkům doručeno až 29. srpna, tedy více než dva měsíce po rozhodnutí rady. Hned následujícího dne je na úřední desce vyhlášen záměr prodeje tohoto domu za minimální cenu 10 milionů korun. Nájemníci se přes obstrukce do výběrového řízení stihli přihlásit a nabídli o jeden a půl milionu více. Nabídky se však vyšplhaly až k osmnácti milionům a mezi realitními zprostředkovateli se začalo neoficiálně mluvit o provizích za koupi tohoto domu. Rada výběrové řízení bez uvedení důvodu zrušila (prý proto, že zájemce s nejvyšší nabídkou zaplatil předepsanou kauci o půl dne později). Poté vypsala nové výběrové řízení, kde již minimální cena byla 15 milionů. I tam se nájemníci přihlásili, poslali na účet kauci ve výši 750 tisíc a nabídli cenu 15 milionů 750 tisíc. Když se dozvěděli, že nejvyšší nabídka v tomto výběrovém řízení je 20 milionů 125 tisíc, napsali oficiální dopis, kde potvrdili, že jsou připraveni jako nájemníci zaplatit i tuto cenu (že dorovnávají nabídku). Tak se ostatně na městské části standardně postupuje při prodeji nebytových prostor, kdy se soutěží o nejvyšší nabídku, a poté je vyzván stávající nájemce, aby v případě zájmu o koupi cenu dorovnal. Nebylo to nic platné, a přestože se v Praze 5 privatizuje a nabízejí se slevy z kupní ceny (v případě Vltavské 28 by dle stávajících pravidel byla nabídnuta Vltavská 28 nájemníkům za odhadní cenu 10 milionů, a ještě by dostali slevu) v tomto případě nájemníkům nestačilo ani to, že nabídli více než dvojnásobek. Arogantní koalice prodala dům fyzické osobě, panu Šnytovi z Prahy 1, za stejnou cenu, jako nabízeli nájemníci.

Nejlepší je mlčet

Přes množství dopisů, které nájemníci od května do současnosti poslali starostovi Klímovi a místostarostovi Havlíčkovi (oba TOP 09) a příslušným úředníkům, nedostali ani jedno písemné vyrozumění(!). Zákon přitom ukládá povinnost odpovědět na dopis občana do třiceti dnů. Zřejmě se pro jistotu nechtěli vyjadřovat písemně, a tak veškerá komunikace nejdříve probíhala na schůzkách s dotčenými, později přestala koalice komunikovat úplně. „Také jsme osobně oslovovali zastupitele, kteří se nám nakonec začali vyhýbat a nechali se zapírat od svých asistentek. A to bez jakýchkoliv morálních zábran, takovým způsobem, že jsme vše otevřenými dveřmi slyšeli na chodbu, kde nás nechali čekat. Osobně jsme jednali s panem Havlíčkem, aby naši žádost přednesl na radě. I přes jeho ústní příslib k projednání nedošlo. Pan místostarosta nám to vysvětlil tak, že si udělal soukromý průzkum a že zjistil, že by naše žádost neprošla,“ píše se ve stížnosti určené panu primátorovi Svobodovi.

Co zaznělo na zastupitelstvu

Mnozí zastupitelé se na listopadovém jednání dotazovali, jaké jsou oficiální důvody, proč koalice trvá na prodeji fyzické osobě, a ne nájemníkům. Nejprve se snažil místostarosta odůvodnit prodej tím, že výběrové řízení nelze zrušit. „Byl bych velmi rád, aby pan kolega Havlíček nestrašil zastupitele tak podivuhodnými právními výklady. Předpokládám, že všechna výběrová řízení včetně tohoto se dají zrušit bez uvedení důvodu, stejně jako jste zrušili výběrové řízení, které proběhlo zhruba před dvěma měsíci. V žádném případě jsem nezaregistroval, že by ti, kteří se do tohoto výběrového řízení přihlásili, vedli soudní spory s MČ Praha 5,“ zaznělo od předsedy kontrolního výboru Lukáše Herolda (ODS). Druhý argument byl čistě ekonomický a členka zastupitelstva Lucie Vávrová (ODS) na něj reagovala takto: „Nemyslím si, že městská část je na tom tak, že by byla pokladna prázdná a že by čekala na 20 milionů, které tam přijdou urychleně z prodeje, abychom měli za co žít. Myslím si, že je ještě čas, zastupitelstvo může vyjít vstříc obyvatelům městské části.“ Stejně tak nebylo odpovězeno a vysvětleno nic přítomným nájemníkům. Paní Hrožnovská řekla: „Vážený pane starosto, vážení zastupitelé, chci podpořit slova svých spolubydlících v tomto domě. Máte teď šanci zbavit se ošklivé nálepky, kterou jste získali za vlády pana starosty Jančíka. Zkuste být průkopníky, těmi, kteří se postaví za občany Prahy 5, a hlasujte proti tomuto záměru, abychom mohli bydlet. Bydlím tam třicet let, někteří čtyřicet, jiní šedesát let, je to náš domov. Neradi bychom ho ztratili jen proto, že jsou tady možná zvláštní záměry.“ A tak ve vypjaté atmosféře a přes veškerou snahu opozice v čele s ODS i přítomných nájemníků (které se snažil o přestávce před hlasováním starosta neformálně uklidnit, že se jen hledá způsob, jak dům nájemníkům prodat) přišla studená sprcha: koalice odsouhlasila prodej panu Šnytovi a nájemníci nesměli na zásah starosty být ani náhradníky tohoto prodeje!

Připomenutí prodeje Zubatého 1

Radnice chtěla prodat na začátku roku 2003 dům v Zubatého 1. Vyhlásila výběrové řízení, nejvyšší nabídka byla od nájemníků 28 650 000 Kč. (Jde o mnohem větší dům v mnohem lepší lokalitě i stavu.) Radě se však cena zdála nízká a výběrové řízení zrušila. Nepřipomíná vám to postup ze září tohoto roku, když rada zrušila původní záměr a zvýšila cenu na 15 milionů? Rozhodla se zvýšit minimální kupní cenu na 33,4 milionu. Toto své rozhodnutí oznámila rada nájemníkům, ti se však nového výběrového řízení již nezúčastnili, protože se rozhodli trvat na původní ceně, a ve výběrovém řízení vyhrála soukromá firma Denika Real, která nabídla 33,5 milionu korun. Na rozdíl od nájemníků ve Vltavské 28, kteří chtěli dorovnat nejvyšší cenu, se při prodeji Zubatého nájemníci druhého výběrového řízení nezúčastnili a začali se soudit. Pikantní je to, že Věci veřejné se ještě v polovině roku 2009 prostřednictvím časopisu Pražan bili za práva nájemníků Zubatého 1, aby se i oni v čele se svým předsedou Radkem Johnem bezostyšně připojili k prodeji Vltavské 28 fyzické osobě na úkor nájemníků.

kancelář Oblastního sdružení Oblastní sdružení ODS Praha 5
Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz
HOME ZÁKLADNÍ INFORMACE ODKAZY KONTAKT AKTUÁLNĚ PŘEDSTAVITELÉ OBLASTI MÍSTNÍ SDRUŽENÍ JAK SE STÁT ČLENEM VÝSLEDKY VOLEB VOLENÍ ZÁSTUPCI AKCE ČLÁNKY, PROJEVY, NÁZORY FOTOGALERIE ČASOPIS
copyright
2009/25:
HOME ZÁKLADNÍ INFORMACE ODKAZY KONTAKT Home RNDr. Miroslav Škaloud
RNDr. Miroslav Škaloud
senátor za obvod 21
Zdravý rozvoj, respektující práva občanů je zárukou prosperity, ze které mohou těžit všichni"
vstup do intranetu