
Špatní hospodáři s byty
Články, projevy, názory
Autor: Jaroslav Bartoš - člen Zastupitelstva městské části Praha 5
Už uplynulo celých devět měsíců od chvíle, kdy do čela radnice zasedla nová koalice. Nevyrovnaný rozpočet, který tato koalice připravila a schválila, není dobrý, což konečně připustili i jeho autoři.
Dala by se tedy očekávat zvýšená snaha o jeho alespoň co nejlepší plnění tak, aby schodek byl minimální. Jak se tedy tato snaha projevuje v oblasti bytového hospodářství? Zcela opačně.
Tak špatné hospodaření s bytovým fondem jsem ještě nezažil, a to zde působím již několikáté volební období! Nemohu říci, že za to mohou špatná rozhodnutí při správě tohoto majetku – ona totiž žádná nová rozhodnutí neexistují! Život se zde úplně zastavil. Nejsou přidělovány žádné nové byty, privatizace bytů z výběrových řízení je zastavena a to vše se negativně odráží i na příjmové stránce rozpočtu. Přitom veškerá pravidla pro přidělování například sociálních bytů jsou platná, nájemci bytů z výběrových řízení byli připraveni podepsat nájemní smlouvy a poté byty odkoupit. Za celou dobu mého působení v hospodářském výboru, což je taková náhražka bytového výboru z let minulých, jsme nepřidělili ani jeden byt, ať již formou soutěže, ze sociálních, či jiných důvodů. Totéž neučinil ani výbor sociální. Vysvětlení jsou dvě: buď nemáme žádnou žádost o jeho přidělení, čímž se stáváme zcela výjimečnými nejen v ČR, ale i v celé EU, anebo žádosti jsou, ale nám nejsou předkládány k posouzení. Žadatelé samozřejmě jsou, jenže jaksi mají smůlu, neboť zatím neexistuje dokument, který se jmenuje bytová koncepce. Nerozumím. Jakou má souvislost bytová koncepce s problémy občana, který se dostal nezaviněně do problémů s bydlením a který potřebuje okamžitou pomoc? Stačila by i garsonka, kterou máme třeba volnou. Vznikem bytové koncepce asi potřeba pomoci s bydlením odpadne, nebo se stav dotyčného sám od sebe napraví? Pro přidělování těchto sociálních bytů jsou stále v platnosti pravidla pro jejich pronájem z roku 2007, která se osvědčila. Neexistence bytové koncepce je důvodem pro odklad řešení i tak zásadních věcí pro rozpočet MČ, jako je privatizace bytů. Nikoho z vedení radnice nezajímá nejistota spoluobčanů, jak dál s jejich byty navrženými do privatizace, které jsou třeba již v poslední fázi před podpisem kupní smlouvy. Prodají, neprodají, vzít si hypotéku raději na nový, nebo ještě počkat – mohou si tito lidé hodit pověstnou korunou. Není bytová koncepce, zní odpověď. Ale i zde je možno použít zásady privatizace, které nedoznaly žádných změn. Tak kde je problém? V odsouvání zodpovědnosti s rozhodnutím na potom, až bude bytová koncepce, pak…
Zatím jsem vedl polemiku v rovině spíše teoretické, nyní přejdu k penězům, těm rozumíme všichni. MČ Praha 5 se neustále uvolňují byty vrácené jejich nájemníky z různých důvodů. V minulosti jsme pravidelně jednou za dva měsíce vyhlásili výběrové řízení na pronájem cca deseti volných bytů na úpravu vlastním nákladem a s váznoucím dluhem. Další vhodné dva až tři jsme přidělili ze sociálních důvodů. To znamená, že se měsíčně uvolní asi šest bytů, za devět měsíců tedy přes padesát. Je-li potom průměrná doba vráceného bytu čtyři měsíce, jeho velikost v průměru 70 m2, potom při nájemném 100 Kč/m2 dojdeme k závratné sumě 1 200 000 až 1 500 000 Kč! Za tyto peníze lze například instalovat spoustu nových oken tam, kde stávající plní svoji roli již symbolicky, a nájemníci pak protopí majlant. Nebo za ně může být v domě výtah, aby senioři, špatně chodící lidé i maminky s malými dětmi dosáhli svých příbytků ve vyšších patrech bez vynaložení všech svých fyzických sil. A každého z nás určitě napadne ještě spousta dalších užitečných věcí. Koalicí tak vehementně kritizovaná výběrová řízení na pronájem bytů za smluvní nájemné pomocí losování přinášela nemalé finanční prostředky do obecní kasy. Ale hlavně dluhy, které na těchto bytech vázly a nebylo je možno vymoci na dlužnících, byly k těmto bytům přihozeny, a tak je MČ Praha 5 dostala zpět. K bytům určeným do privatizace byly automaticky přidávány dluhy z jiných bytů, a tak MČ Praha 5 opět vydělala. Výše dluhů na posledních zrušených výběrových řízení činila skoro 1 000 000 Kč. Přesto byla cena těchto bytů i s přidaným dluhem pro zájemce zajímavá a vždy se nám sešly desítky žádostí! Zde, stejně jako v průběhu celé privatizace, nedošlo k žádnému soudnímu sporu, který by tento postup napadal. Takto se tedy chová koalice v oblasti bydlení a privatizace. Sečtu-li ztráty na nájemném za nepronajaté byty a dlužné částky u nezprivatizovaných bytů z výběrových řízení, dostanu sumu 2 500 000 Kč! Neschopnost zplodit bytovou koncepci je zarážející, přitom se jedná o dokument na pár stránek. Já jsem jej vypracoval pro potřeby opoziční práce asi za měsíc, a to ještě normálně chodím do práce. On totiž stav pokladny MČ Praha 5 není dobrý a s ohledem na stávající zchátralý bytový fond si nemusí dobrý hospodář nic moc promýšlet.



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: