zpět

Maturita práci nezaručí - rozhovor s Lucií Vávrovou

Články, projevy, názory

Autor: Pražský metropolitan

LUCIE VÁVROVÁ Kandidátka ODS v květnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.


Jako místostarostka máte na starosti i oblast školství v Praze 5, můžete uvést několik příkladů, co se v této oblasti změnilo za poslední volební období?
Hlavní otázkou, kterou jsme v oblasti školství museli řešit v posledním volebním období bylo jak uspokojit poptávku po umístění dětí do předškolních zařízení, tedy do mateřských škol.

Můžu říci, že jsme se s tímto problémem, který se de facto týká celé Prahy i dalších regionů, popasovali poměrně dobře, protože dlouhodobě sledujeme demografický vývoj. Díky tomu víme, že nyní se v naší městské části v průměru narodí okolo devíti set dětí ročně a víme dlouhodobě i to, že z toho celkového počtu je zhruba osmdesát procent rodičů potenciálními zájemci o umístění dětí do školek v Praze 5.

Celá Praha se potýká s nedostatkem míst v mateřských školách, podařilo se v Praze 5 tento problém vyřešit ke spokojenosti rodičů?
Reagovali jsme postupně především navyšováním kapacit ve stávajících mateřských školách a také díky tomu, jak máme nastavená pravidla pro přijímání dětí do školek se nám letos podařilo umístit děti všech zájemců z městské části.

Je v Praze 5 mezi rodiči zájem i o jesle?
Jako jedna z mála pražských městských částí máme i jesle o kapacitě pětadvacet dětí a tato kapacita se zatím ukázala také jako dostačující. V tomto případě samozřejmě preferujeme děti z Prahy 5, protože jsou to naše zařízení, která platíme z rozpočtu městské části, pochopitelně by proto přednostně měla sloužit obyvatelům Prahy 5.
V tomto zařízení nabízíme maminkám dvě možnosti. Buď je to klasická denní návštěva, nebo jde o takzvané klouzavé pobyty, kdy maminky, které jsou ještě na mateřské dávají děti do jeslí jen pět dní v měsíci.

Uvažujete o výstavbě nových školek, nebo máte jiný recept, jak zvýšený zájem řešit?
O výstavbě nových mateřských škol zatím do budoucna neuvažujme, protože , jak jsem již uvedla zatím nám kapacita školek stačí a do budoucna ani nezaznamenáváme nějaký další výraznější boom v počtu narozených dětí. Spíše se soustředíme na jiná řešení, například otevíráme přípravné třídy při základních školách, kdy je mateřská i základní škola jeden právní subjekt, nebo dáváme i prostor soukromému sektoru, podporujeme soukromé školství, vznik mateřských center a podobně.
Osobně si totiž myslím, že by celou tu poptávku neměla nést na bedrech obec, ale pomoci by měla i alternativní soukromá, nebo i firemní zařízení typu mateřských škol. V této oblasti jsme už jednali s několika firmami, kdy jsme jim vlastně spíše poradili, co všechno je pro vznik firemní školky třeba.

Jak posléze vyřešíte očekávaný pokles počtu dětí?
Očekávaný pokles počtu dětí na základě demografických odhadů samozřejmě také sledujeme, právě to je důvodem, proč nyní nechceme zbytečně investovat do výstavby nových mateřských škol, které jsou velmi nákladné a pak by byly prázdné. Situaci jsme proto vyřešili citlivým navyšováním počtu dětí v jednotlivých třídách, což nám nabízí možnost operativně reagovat na aktuální počet dětí. V případě, kdy dětí ubude, samozřejmě nejprve počítáme se sni-žováním počtu dětí v jednotlivých třídách, při větším propadu pak máme i možnost, že třeba jednu třídu v té které školce neotevřeme.

Kde vidíte největší potenciál k dalšímu zlepšování situace v pražském školství?
Myslím si, že v celopražském měřítku je jedním z největších problémů z oblasti školství tako-vé řekněme opomíjení učňovského školství. V této oblasti je třeba neustále pracovat na pod-poře učňovského školství, protože v současné situaci nám hrozí úpadek učňovského školství, což by podle mě byla škoda. Řemeslo má v Praze hlubokou historickou tradici, která si za-slouží pokračování a také v praktickém životě je zřejmé, že kvalitních řemeslníků je velký nedostatek. I z hlediska samotných studentů je dobré tento druh škol propagovat a podporovat. Mít za každou cenu papír, že mám maturitu, mi totiž v praxi nezaručí, že se na trhu práce uplatním. Vzdělání je základ úspěšnosti, ne každému ale sedí zrovna učivo na gymnáziích, proto je nutné systém budovat tak, aby měl každý možnost najít vhodnou školu a samozřejmě mít i možnost návazného studia.

Tento problém se už částečně řeší, vidíte ještě další obecné problémy v oblasti školství?
Další otázkou, kterou je nyní potřeba dořešit je i problematika okolo státních maturit, od které se dnes zase spíše odkláníme. Naše generace si státními maturitami prošla, protože jsme neměli žádnou jinou alternativu, v té době neexistovalo soukromé školství.
Jazykové vzdělání je pro naše děti velmi důležité, protože jsme malá země, takže v tomto ohledu se snažíme podporovat výuku jazyků už v mateřských školách. Už v profilech jednotlivých školek máme zakotveno, jak se které zařízení zaměřuje.

Máte na starosti i sociální oblast, můžete také v tomto případě říci, co se v posledních letech změnilo k lepšímu a jak by se měla tato oblast rozvíjet do budoucna?
V sociální oblasti určitě mezi priority patří péče o seniory, kteří tvoří podstatnou část našich obyvatel. Jde především o rozvoj pečovatelských služeb a služeb na ně navazujících. Myslím si, že lidé tyto služby opravdu potřebují, podle zákona 108 mají nárok čerpat v souladu s pravidly příspěvek na péči, který ale stále v některých případech nevyužívají přímo k nákupu těch služeb. V tom vidím ještě určité rezervy celého tohoto systému, protože se tím ty prostředky nevracejí do sociální oblasti. Teď je nabíledni i téma bydlení. Právě v případech seniorů je to mnohdy problematické, protože se nájemné zvyšuje a řada starších lidí, kteří žijí sami ve velkých bytech, tyto náklady přestává zvládat. Máme dvacet let po revoluci a bohužel volný trh s byty neexistuje, což je podle mě důvod proč se stále hladina nájemného neustálila na principu nabídky a poptávky.

Můžete v této problematice jako radnice vyjít seniorům alespoň nějak vstříc?
Snažíme se seniorům pomoci nabídkou malometrážních bytů, ne vždy je ale o tuto nabídku mezi seniory zájem, pochopitelně je těžké člověka po letech vytrhnout z prostředí, ve kterém strávil většinu života. I z toho důvodu upřednostňujeme úpravu bytů přímo v obecních domech, aby byly bezbariérové, a také jim nabízíme zvláštní režim, co se týče nájemného, které je tu stanoveno maximálně na čtyřicet korun za metr čtverečný. Tím se snažíme pomoci těm nejpotřebnějším.

Kandidujete do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, co je podle vás hlavním tématem současnosti?
Těch témat je hned několik a všechna jsou velmi závažná. S ohledem na tři volební období, kdy působím v komunální politice a na to, co tady mám na starosti a co zaštiťuji, je to pro mě osobně především téma rodiny, školství a vzdělávání.

Často se říká, že v parlamentu chybí zkušení komunální politici, využijete své zkušenosti z práce na radnici právě mezi poslanci?
Samozřejmě, že se budu snažit, aby se tato situace zlepšila. Někdy mi přijde, že když ten po-slanec neprojde minimálně tou komunální politikou, kdy je v té první řadě, v kontaktu s těmi občany, tak to vede k rozhodování od zeleného stolu. Pak jsme to právě my na radnicích, kdo vidí a realizuje zákony, které se v poslanecké sněmovně odhlasují, a vidíme ty jejich praktické dopady. Konkrétně je to například zákon o sociálních službách, kde je ta chybějící zpětná vazba jasně vidět.

Napadá vás už nyní, jak byste mohla v poslanecké lavici pomoci své domovské Praze 5?
Je to stále o těch zákonech, každý zákon, který je schválený se nakonec dotýká přímo občana. Určitě se budu zabývat zákony týkajícími se bydlení a sociální oblasti. Vybrat jedno téma a vytrhnout jej z kontextu je těžké. Možná tím nejdůležitějším tématem pro mne bude školství a vzdělávání obecně.

Vedení města často upozorňuje na to, že ačkoliv je Praha ekonomickým generátorem země, chová se k ní stát macešsky. Jste připravena bojovat za to, aby se tato situace zlepšila?
Určitě, protože Praha je hlavním městem, ale je i jakousi výkladní skříní naší země, což neznamená, že bych chtěla Prahu nějak zvlášť vyvyšovat nad ostatní. Samozřejmě tu je mnoho nádherných měst, kde můžeme být pyšní na historii a různé další věci, ale Praha je prostě matkou měst.



Životopis:

„považuji za zásadní, abychom adresně a efektivně reformovali sociální politiku a provedli důchodovou reformu“


Svoji politickou kariéru jsem odstartovala v roce 1996, kdy jsem se rozhodla vstoupit do ODS. Nikdy mi nebylo lhostejné dění v místě, kde žiji, proto jsem v roce 1998
poprvé kandidovala do Zastupitelstva městské části, kde žiji, tedy v Praze 5. Od této doby aktivně pracuji v Radě městské části, nyní na pozici zástupce starosty.
Věnuji se již 10 let práci v oblasti sociální, péče a rozvoje školství a vzdělání a
zabývám se protidrogovou politikou.

Vystudovala jsem nejprve střední pedagogickou školu a 11 let se věnovala našim nejmenším v mateřské škole. Při zaměstnání jsem absolvovala Pedagogickou fakultu UK v oboru speciální pedagogika a později ještě studium psychologie. Tyto obory mi daly dobrý základ pro moji práci v oblastech, kterými se aktuálně zabývám.

Jsem vdaná a chvíle volna se snažím trávit aktivně při sportu, oblíbili jsme si s man-želem golf, ráda fotografuji, zajímám se o architekturu a design, poslouchám hudbu, sleduji auto a moto sport – silniční motocykly a Formule 1 a také ráda vařím.


Kontakt a email: www.vavrova.cz

kancelář Oblastního sdružení Oblastní sdružení ODS Praha 5
Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz
HOME ZÁKLADNÍ INFORMACE ODKAZY KONTAKT AKTUÁLNĚ PŘEDSTAVITELÉ OBLASTI MÍSTNÍ SDRUŽENÍ JAK SE STÁT ČLENEM VÝSLEDKY VOLEB VOLENÍ ZÁSTUPCI AKCE ČLÁNKY, PROJEVY, NÁZORY FOTOGALERIE ČASOPIS
copyright
2009/25:
HOME ZÁKLADNÍ INFORMACE ODKAZY KONTAKT Home Lucie Vávrová
Lucie Vávrová
Všechno jde a vše je možné. Je jen na nás, co jsme pro to ochotni obětovat"
vstup do intranetu