
Jak je to s odměnami manažerů ČEZu? (22.1.2010)
Články, projevy, názory
Autor: Miroslav Škaloud
Jedna z populárních mediálních zkratek dává do souvislosti odměny manažerů velkých firem, nejčastěji ČEZu s postoji ODS a to s negativním kontextem. U ČEZu se pak navíc dávají odměny i do souvislosti s cenou elektřiny. Jaká je skutečnost?
Jedná se o problém, který cenu elektřiny neovlivní. Opční program byl v ČEZu zaveden v roce 2001 (za socialistického ministra Grégra), kdy nikdo ze současných členů představenstva ještě nepůsobil ve vedení společnosti.
Opce je standardní finanční instrument poskytující držiteli právo zakoupit v budoucnosti akcie za předem určenou cenu. Podle posledního průzkumu fy Haygroup, používá zhruba 80 procent velkých evropských akciových společností nějaký dlouhodobý akciový plán a přibližně polovina přímo nástroj opce.
Od roku 2005 je v ČEZu podle nových pravidel omezen výnos na maximálně dvojnásobek počáteční ceny akcií. Otázkou je využívání opčních programů pro členy dozorčí rady, které jsou v Evropě spíše ochránci zájmů akcionářů a jsou odděleni od každodenního fungování firmy. Pochybné je rozhodně takovéto honorování státních úředníků zastoupených v dozorčích radách polostátního podniku (stát má v Čezu 66%).
Dále cituji z článku uvedeném na webu dfens-cz.com (lépe bych to nenapsal, pouze jsem jej trochu zkrátil a odstranil neslušná slova).
A teď k "astronomickým" multimilionovým odměnám, které si díky zlovolné vládě modrých lidožroutů z ODS vyplácí chamtivý pan Roman. Zase je dobře si ujasnit si ta "ošklivá" fakta. Pan Roman nastoupil do funkce generálního ředitele CEZ, a.s. v roce 2004, konkrétně 24.2.2004. Tedy hluboko za vlády ČSSD. Cena akcií ČEZu na pražské burze se ten den pohybovala mezi 174 a 176 Kč a uzavřela na 174.50 Kč. Za dobu jeho řízení (do 2.5.2008) se cena zvýšila o 1052 korun, na 1227.00 Kč, tedy o 703.2%. ČEZ má dnes ~ 592.2 milionu akcií, a tržní kapitalizace je tedy cca 726.6 miliardy korun. Jen pro představu, je to přibližně 45 miliard dolarů nebo 29 miliard Euro. ČEZ je přibližně z 65% vlastněn státem, tedy každým z nás. Stát má zhruba 10 miliónů obyvatel. Pan Roman tedy každému z nás, nemluvněti, důchodci, komunistovi i nezaměstnanému na podpoře vydělal přes 40.5 tisíc korun.
Jasné, namítnete, že by to dokázal každý, že mu vše spadlo do klína samo, že se vůbec nemusel snažit, protože má v ruce státní firmu co má monopol a elektrárny mu postavil pracující lid, že? Tak se na to podívejme po částech, pokud by stačilo mít "státní firmu", co "má monopol", [pozn.: Čez nemá monopol] proč každý rok doplácím tisíce na České Drahy, když je to takové terno a zlatý důl? Nebo na České Aerolinie, které v posledních letech vykazují stejně červená čísla jako dráhy. A co třeba pošta? Ty pošty také postavil "pracující lid", stejně jako koleje nebo hangáry na Ruzyni, a přesto v nich státem dosažení manažeři hospodaří tak, že ...
Můj zaměstnanec, pan Roman mi tedy vydělal velmi slušné peníze 2x, jednou jako občanu ČR z titulu mého dílu státního podílu v ČEZu a podruhé jako malému akcionáři, který si se vzrůstajícím vlivem zelených eurosocialistů přikupuje víc a víc akcií enegetických koncernů, neboť vím, že jak se do energetiky začne místo inženýrů vkládat ideologie a politika, půjdou ceny jen jedním směrem. Proto mi přijde slušné a rozumné vážit si ho, místo abych na něj plival špínu, nadával mu a závistivě ječel. Zároveň mi přijde přiměřené, umožnit mu, aby si, za to že každému občanovi ČR vydělal 40.5 tis. korun, celkově státu vydělal 405 miliard, zároveň nejakých 700 milionů korun vydělal on sám. Konec konců mu to schválila správní rada, tedy zástupci nás, akcionářů. A navíc, pokud by mi každý státní zaměstnanec vydělal 580-krát víc, než kolik mne stojí, byl bych víc než spokojený.
celý text, včetně odpovědí na některé mýty týkající se ČEZu je uveden v odkazu.
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2008052502



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: