
Kdy přijmout Euro? (28.1.2010)
Články, projevy, názory
Autor: Miroslav Škaloud
Častou otázkou, kterou jsem v minulém roce dostával se týkala přijetí eura. Ta bývala také někdy doprovázena výhradou proč je ODS proti většinovému názoru podnikatelské sféry na její rychlé přijetí.
Euro bychom měli přijmout až budeme splňovat maastrichtská kritéria a až bude možné očekávat dlouhodobou stabilitu veřejných financí. Básnicky řečeno - nevyhrává ten, kdo je první na pásce, ale ten, kdo po proběhnutí pásky ještě zvýší tempo, nikoli ten, kdo padne vysílením či neprojde dopingovým testem.
Možná, že jsme mohli v minulosti splnit krátkodobě všechna maastrichtská kritéria, ale už těžko bychom byli schopni prokázat, že by jejich plnění bylo dlouhodobě stabilní. To je to co od nás Evropská centrální banka požadovala. Ve fiskální oblasti jsme nemohli počítat s dlouhodobou stabilitou veřejných financí, pokud by nedošlo k zásadní reformě důchodového systému a zdravotního systému. V současné době se však snaha o reformy zásluhou úspěšného populismu ČSSD dostala k ledu a deficit je v takové úrovni, že o euru nemůže být řeč.
ODS proti názoru podnikatelské sféry. Otázka "proč nepodpoříte podnikatele, když se prezentujete jako jejich zastánci" je mediální zkratka a nevychází z reality. Realitou je to, že ODS dává akcent na podporu podnikání, protože to zejména vytváří hodnoty a navíc takováto podpora má multiplikační efekt. ODS ale není jednostranná. Podporuje a chrání také všechny obyvatele před výkyvy nestability a inflace. Podstatné je, že se snaží dělat to, co ve svém souhrnu přináší větší výnosy nežli náklady a to celku, ne jenom jedné skupině. Jaká je bilance nákladů a přínosů vyplývající z přijetí Eura není zcela triviální.
Jsou tu dva efekty, které jsou proti sobě. Přijetí eura snižuje transakční náklady a omezuje kurzová rizika při vývozech a dovozech (což je výhodné pro podnikatele), nebo při cestách turistů do zahraničí. Na druhé straně při poklesu poptávky v zahraničí může zajistit volnější koruna, popř. její pokles, stále konkurenceschopné ceny našich výrobků v zahraničí a tedy i lepší zaměstnanost doma. Konvergence našeho hospodářství (přibližování se úrovni EU) po přijetí Eura nebude mít možnost ústit do zpevňování koruny ale bude tlačit na vyšší inflaci a znehodnocení úspor.
Není pochyb, že v současné době v ekonomické krizi nám koruna pomáhá, na tom se odborníci shodují. Nnapř. podle hlavního ekonoma Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Erika Berglofa se nepřijetím Eura vyhnula Česká republika hlubším dopadům světové finanční krize (3.11.2009).
Detailněji:
- Kurz koruny v období konvergence plní jednu specifickou, ale zásadní funkci. Posilování kurzu efektivně snižuje naši inflaci prostřednictvím snižování dovozních cen a umožňuje nám poměrně rychlý růst při nízkých úrokových sazbách,
- dohánění v ekonomické úrovni, tedy tzv. reálná konvergence, je propojena i s konvergencí cenových hladin,
- jak poroste naše produktivita a ekonomická úroveň, budou rostoucí mzdy tlačit naši cenovou hladinu v relaci k zahraničí nahoru,
- jakmile se koruny vzdáme a kurz se neodvolatelně k euru zafixuje, tak se konvergence naší mzdové a cenové hladiny nutně přesune do vyšší míry inflace,
- ani pro podnikatelé nemusí být situace s přijetím eura jednoznačná, museli by fungovat v prostředí s vyšší inflací, vyššími úrokovými sazbami, přestaly by se jim zlevňovat dovozy a čekaly by je daleko silnější mzdové tlaky, protože kromě vyšší inflace by na mzdy tlačila i mzdová nákaza.



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: