ODS Praha 5

Oblastní sdružení

RNDr. Miroslav Škaloud

senátor, 62 let
miroslav@skaloud.net

RNDr. Miroslav Škaloud

Pořadí na kandidátce: 1


Stručný životopis

– Narodil jsem se 21. 2. 1948 v Praze
– Vystudoval jsem teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK
– V letech 1998–2002 jsem působil jako starosta na MČ Praha 5
– V senátních volbách v letech 2002 i 2008 jsem byl zvolen senátorem za obvod č. 21
– Původním povoláním jsem strojní zámečník
– Byl jsem dělníkem, výzkumným pracovníkem i podnikatelem-živnostníkem


Komentář k jednotlivým heslům na letácích

Ve svém letáku uvádím následující hesla
- Vyrovnaný rozpočet je mojí prioritou
- Budu podporovat územní rozvoj bez negativního vlivu na prostředí, ve kterém žijeme
- Podpořím revitalizaci pozemků Českých drah a dalších dosud zanedbaných oblastí MČ
- Chci spravedlivý a otevřený úřad sloužící potřebám všech občanů MČ
- Přiblížím radnici ještě více občanům
- Podpořím občanské aktivity vedoucí ke zlepšení komunikace úřadu s veřejností

Hesla si zaslouží krátký komentář, protože rozsah letáku je neumožňuje více rozvést.

Vyrovnaný rozpočet je mojí prioritou

Tento bod je zcela srozumitelný. Je možné dodat jen to, že vytvářet zadlužení obce je stejně nebezpečné jako zadlužení státu. Pro financování MČ by měly být maximálně využívány dotační možnosti nejen ze zdrojů hl. m. Prahy a České republiky, ale také zdrojů poskytovaných EU. Trvalou snahou rady by mělo být nalézání smysluplných úspor v rozpočtu, které by však měly co nejméně ohrožovat stávající standard funkcí a činnosti úřadu

Budu podporovat územní rozvoj bez negativního vlivu na prostředí, ve kterém žijeme

Územní rozvoj je určován především veřejně projednaným územním plánem. Ten představuje strukturování území vzhledem k jeho (převážně) budoucí funkci a využití. Rozvoj území bývá obvykle spojován s výstavbou a tím s omezováním zeleně a se zvyšováním počtu automobilů na silnicích. To je však velmi zjednodušené vnímání. Územní plán nejen že počítá se zelení (např. navrhovaný nový územní plán Prahy navyšuje plochy systému celoměstské zeleně o 16,8%) ale má i řadu dalších funkcí. Územní plánování má sloužit především ke zlepšení komfortu běžného života, k příjemnému prostředí se slušnou dopravní obslužností, bez zanedbaných oblastí, s dostupnými službami, volnočasovými aktivitami nebo i pracovními místy. K tomu, aby se různorodé požadavky uplatnily ve své nejlepší podobě, je územní plán předmětem veřejného projednávání. K poslednímu konceptu se sešlo 13 tisíc připomínek.
Úkolem samospráv je právě ovlivňování tohoto územního plánu tak, aby následný rozvoj území byl vesměs pozitivní. Negativní vlivy vnímané veřejností v dílčích oblastech (byť kompenzovány celkovým souhrnným pozitivním dopadem změn) by měly být minimalizovány. To je to, o co chci usilovat.


Podpořím revitalizaci pozemků Českých drah a dalších dosud zanedbaných oblastí MČ

Politické reprezentace v obcích musí generovat vize jejího rozvoje. Pohled do budoucna a vytváření popř. spoluvytváření představ o další podobě některých částí obvodu je nejzodpovědnější činnost samosprávy.
Na území městské části existuje řada oblastí které si zasluhují obnovu, jiné pak představují možná rozvojová území celopražského významu. Jednu z takovýchto oblastí představují pozemky Českých drah přiléhající k ulicím Za Ženskými domovy, Nádražní a Radlická. Zde se nachází neuspořádaná směs dočasných staveb i volných pozemků. Tato oblast si zaslouží urbanistické řešení.
Koncept nového územního plánu upřednostňuje využití území tzv. přestavbových ploch (brownfields) před výstavbou v dosud nezastavěném území tzv. „na zelené louce“. Jednou z takovýchto ploch o kterých koncept uvažuje jsou uvedené pozemky Smíchovského nádraží. Samospráva městské části by měla iniciativně dotvářet rodící se koncept. Vytvoření plnohodnotné části města bude vyžadovat kromě potřebné vybavenosti také parkové plochy, prostor pro služby, dopravní instalace i opatření a pod.
Tato přestavba, ke které bych rád přispěl, by měla být také tak úspěšná jako přestavba centrální části Smíchova.

Chci spravedlivý a otevřený úřad sloužící potřebám všech občanů MČ

Pojem spravedlivý v tomto kontextu znamená mít stejný, korektní a objektivní přístup ke všem občanům, kteří na radnici něco požadují a obracejí se na úřad nebo na samosprávu. Znamená to m.j. i vytváření, zveřejňování a komunikování pravidel pro přidělování různých povolení, záborů, pronájmů, finančních prostředků apod. tak, aby mohl ve veřejnosti vzniknut oprávněný pocit stejného přístupu ke všem. Radnice se stává oblíbeným subjektem žádostí o financování a spolufinancování řady aktivit. Žádosti bychom měli posuzovat zejména z hlediska veřejného zájmu, tj. zjednodušeně řečeno z hlediska pozitivních dopadů nabízených aktivit na širší skupiny občanů nebo širší oblast městské části.

Přiblížím radnici ještě více občanům

Městská část Praha 5 má řadu prostředků pro komunikaci s veřejností. Jsou to např. infocentra, wi-fi síť MČ (kde je registrováno 44 tis. uživatelů), měsíčník radnice - Pražská pětka, výstavní síň v Portheimce k prezentování velkoplošných informací, internetové stránky s internetovou TV, přímý přenos z jednání zastupitelstva, tiskové konference, úřední desky, e-mailové spojení s úřadem i se samosprávou, mobilní telefony členů samosprávy, účast veřejnosti v komisích, prezentace názorů veřejnosti na zastupitelstvu, a další.
Tyto informační kanály i zpětnou vazbu od občanů je možné dále rozšiřovat. Praha 1 např. vytváří tzv. "Poradní sbor občanů". Jakékoliv nápady a inspirace pro rozšíření vzájemné komunikace je žádoucí diskutovat v rámci předpokládané koalice a ty, které se budou jevit jako životaschopné poté prakticky uplatňovat. Rozšíření uvedených informačních kanálů a zpětné vazby není samoúčelné. Zlepšení možnosti informovat a intenzivnější vysvětlování záměrů rady i zastupitelstva včetně důvodů jejich postupů umožní vyvarovat se mediálním bublinám a fikcím, na které bylo minulé volební období velmi bohaté.

Podpořím občanské aktivity vedoucí ke zlepšení komunikace úřadu s veřejností

Domnívám se, že dobré nápady zlepšující život na městské části jsou velmi žádoucí. Mým cílem je vytvoření prostoru pro každého, kdo by v tomto směru chtěl přispět.
Každodenní agenda vedení radnice, je také o koordinování zájmů občanů a různých iniciativ. Společnost v obci je vždy místem střetávání nejrůznějších zájmů a funguje na základě kompromisů. Mé zkušenosti mi umožní se na jejich hledání efektivně podílet.

MOJE TÉMATA

Vážení spoluobčané

Co jsme uskutečnili v minulém volebním období

Miroslav Škaloud: Rozvoj musí respektovat zájmy obyvatel

Poděkování voličům

Proměny Prahy 5 a jaký na ní měla vliv politická reprezentace ODS

ODS Praha 5: Prioritou je nepřipustit zadlužení a transparentní radnice

RNDr.Miroslav Škaloud, senátor a jednička na kandidátce ODS Praha 5 : Vím, co Praha 5 potřebuje

 
Úvodní stránka
ODS Praha 5
Další městské části
Naši kandidáti