ODS Praha 5

Oblastní sdružení

RNDr.Miroslav Škaloud, senátor a jednička na kandidátce ODS Praha 5 : Vím, co Praha 5 potřebuje

RNDr.Miroslav Škaloud, senátor a jednička na kandidátce ODS Praha 5 : Vím, co Praha 5 potřebuje

RNDr. Miroslav Škaloud

„Žiji na Praze 5 již 35 let, šestnáct let jsem členem zdejšího zastupitelstva, čtyři roky jsem působil jako starosta. Dobře proto vím, co je v naší městské části zapotřebí a jak dospět k řešení,“ říká kandidát do nastávajících komunálních voleb za ODS RNDr. Miroslav Škaloud. Podle něj jsou pro další rozvoj této oblasti klíčové revitalizace, výstavba radlické radiály a další přísun soukromých investic, které zhodnocují rozvojová území, ale také přinášejí zdejším obyvatelům nové obchodní i pracovní příležitosti. Rozvoj by měl být uvážlivý a respektovat zájem obyvatel.

Narodil jsem se na Žižkově, ale na Smíchov jsem se přestěhoval ještě dávno před revolucí. Pamatuji si jaká špinavá a nevlídná čtvrť to byla. Už tehdy mi nebylo lhostejné, že tu věci nefungují, jak mají, ale příležitost věci měnit přišla až po sametové revoluci. Stal jsem se členem Občanského fóra a následně jedním ze zakladatelů místního sdružení ODS. To mě v podstatě přivedlo k politice a nakonec do místního zastupitelstva.

Starostou Prahy 5 jste byl v letech 1998-2002. Co pro vás bylo impulsem pro to se do komunální politicky vrátit?
Po celou dobu svého působení v Senátu PČR jsem současně řadovým zastupitelem na Praze 5, takže to není tak úplně návrat. Každopádně kandidovat znovu mě přiměla především důvěra mých spolustraníků a také jistá potřeba zúročit zkušenosti nabyté v Senátu PČR tam, kde je mi to nejbližší. Tedy ve čtvrti, ve které žiji.

V čem si myslíte, že může být vaše senátní zkušenost přínosem pro práci komunálního politika?
Především v tom, že dobře znám zákonodárný proces. Jako komunální politici často narážíme na bariéru zákonů, která nám brání v řadě oblastí účinně jednat v zájmu obyvatel. Dobrým příkladem jsou například videoloterijní termínály, pro jejichž regulaci ze strany obcí je zapotřebí změna zákona. Jako zákonodárce vím, jak změny v zákonech, které obcím pomohou řešit jejich problémy, prosazovat na parlamentní půdě.

Jako letitý člen zastupitelstva městské části Praha 5 vyhodnoťte, jaké proměny Prahy 5 považujete za klíčové.
Především jsou to změny v dopravní infrastruktuře. Začali jsme v r. 2001 realizací malého smíchovského okruhu. Ten se nám podařilo prosadit navzdory mnohým skeptikům. Okruh umožnil zklidnit okolí křižovatky Anděl, kde mohla vzniknout pěší zóna. Zpočátku existovaly pochybnosti, zda bude fungovat a jsem opravdu rád, že nám praxe dala za pravdu. Dalším významným krokem, který zásadně ovlivnil dopravní situaci na Smíchově a umožnil zkvalitnění života, bylo vybudování tunelu Mrázovka a části městského okruhu, který s jeho pomocí propojil Strahovský tunel a Barrandovský most. Následovala tramvaj na Barrandov a prodloužení tramvajové tratě do Radlic. To byly investice, o které jsme usilovali a které financovalo hl. město. Další důležitou změnou byla revitalizace centrální části Smíchova. Realizovaly se zde miliardové investice, které už Praze 5 nikdo nevezme a které zásadně změnily její tvář k lepšímu.

Praha 5 se dynamicky rozvíjí, a to klade stále vysoké nároky na rozpočet radnice. Jak chcete dostát svým slibům, že budete hospodařit vyrovnaně a přitom realizovat všechny nutné investice?
Především bych chtěl říci, že řadu důležitých investic jsme již uskutečnili. Z výnosů privatizace jsme investovali především do našich škol a školek, kde jsme se dostali k závratné částce miliardy korun. Revitalizovali jsme většinu parků a dětských hřišť. Vznikla mnohá sportoviště, další jsou ještě ve stavbě. Na druhé straně existuje řada oblastí, kde je vhodné dále investovat. Jedná se např. o opravy chodníků, výkupy nemovitostí pro další revitalizace nebo o byty zvláštního určení pro handicapované občany. V případě potřeby lze také uskutečnit rekonstrukci připravených nemovitostí pro zajištění dalších kapacit ve školkách. Pokud jde o hospodaření městské části, je dlouhodobě vyrovnané a chceme ho tak vést i do budoucna tím, že nebudeme utrácet, více nežli kolik získáme.

Vidíte tedy rezervy, kde by mohla městská část hospodařit lépe a ušetřit?
Hledat průběžně rezervy a vydávat prostředky uváženě je přirozenou součástí činnosti každé rady městské části. Nyní musíme být připraveni i na to, že se může změnit zákon o rozpočtovém určení daní a že budeme do našeho rozpočtu získávat méně prostředků. V případě nepříznivých okolností je možné šetřit vždy. Např. tím, že nebudeme provádět některé investiční akce, nebo snížíme standard některých našich služeb. Ale rozhodnutí, že ušetříme tím, že budeme v prvé řadě dávat méně na provoz třeba Barrandovského aquaparku nebo polikliniky, jak navrhuje opozice, nebo např. na provoz Švandova divadla, by bylo krátkozraké.

Dosáhne Praha 5 také na strukturální fondy EU?
Praha je bohaté město a tak může z evropských fondů čerpat jen v omezené míře a jen na určité typy projektů. Zatím jsme s podporou fondů Evropské unie realizovali jeden projekt zaměřený na další vzdělávání pedagogů a další se týkal Informačního centra pro podporu služeb cestovního ruchu v Praze 5. Také jsme dostali příspěvek na konferenci Town Twinning. Určitě budeme připravovat další projekty.

Které investice v Praze 5 považujete pro nadcházející volební období za klíčové?
Za důležité přímé investice Prahy 5 bych uvedl ty již zahájené, např. další investice do bytového fondu, např. modernizace výtahů, zateplování střech a plášťů budov, dále dokončení rekonstrukcí tělocvičen ZŠ Plzeňská, U Tyršovy školy, Podbělohorská, pokračování v chodníkovém programu nebo rekonstrukce vnitrobloků a ploch veřejné zeleně, které zůstávají v majetku MČ5. Mezi již rozpracované investiční projekty patří také "Strom do každé ulice", jehož cílem je obnovit a vysadit nová uliční stromořadí tam, kde zeleň chybí nejcitelněji. V prvé části projektu se počítá s novou výsadbou vzrostlých stromů uličního stromořadí ve třech ulicích na Smíchově - Zborovské, Jindřicha Plachty a Vltavské. Mezi ty nové bych započetl např. rekonstrukci veřejného prostoru v Motole při ul. Kudrnova tzv. Knedlík.
Z těch velkých investic, které iniciovala MČ a ve kterých budou mít hlavní roli soukromí investoři považuji za důležité rozvoj areálu polikliniky v Kartouzské, revitalizace Osady Buďánka nebo projekt Nové Košíře.
Investice, které považuji za klíčové a které MČ 5 pouze posuzuje a připomínkuje jsou projekty v rozvojových oblastech jako je nové městské centrum v jižní části Smíchova na území stávajících pozemků Smíchovského nádraží, revitalizace Radlického údolí nebo zástavba v lokalitě bývalé Waltrovky. A samozřejmě také dostavba metra do Motola či prodloužení tramvajové trati z Barrandova do Holyně. Důležitá je také radlická radiála, ale to je projekt v delším horizontu.


Rozhovor z časopisu Metropolitan

DOPORUČTE: doporučte e-mailem doporučte na facebooku doporučte na twitteru
 
Úvodní stránka
ODS Praha 5
Další městské části
Naši kandidáti