
Výstava 100 let Československých legií
Aktuálně

7.2.2014
(www.premyslsobotka.cz) V Senátu Parlamentu ČR byla dnes, pod záštitou místopředsedu Senátu PČR Přemysla Sobotky, zahájena výstava věnovaná stému výročí vzniku Československých legií. Výstavu připravil místopředseda Evropského parlamentu Ing. Oldřich Vlasák spolu s výtvarníky Janem a Sabinou Kratochvílovými.
„Příběh Československých legií, téměř jednoho sta tisíc legionářů a prezidenta Tomáše Masaryka, je obdivuhodným příběhem přímo souvisejícím s obnovením státnosti Čechů a Slováků. Bez legií by Československá republika nevznikla, říkával Masaryk. Jsem rád, že toto významné výročí si můžeme připomenout i v sídle Senátu,“ uvedl při slavnostní vernisáži Přemysl Sobotka.
„Toto výročí a jeho připomenutí je nezbytné pro další existenci našeho národa a jeho další demokratický vývoj. Je to výročí, které přesahuje svým významem hranice České republiky a je podstatné i pro Evropskou unii,“ připomněl europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák.
Výstava je sestavena z historických fotografií a dokumentů souvisejících se vznikem československého státu. Před slavnostní vernisáži byl promítnut filmový dokument o vzniku Československých legií.
Projev místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky na slavnostním zahájení výstavy "100 let Československých legií".
Vážené dámy a pánové,
jsem velice rád, že vás dnes mohu ve Valdštejnském paláci přivítat na výstavě věnované jednomu z nejobdivuhodnějších a nejúctyhodnějších příběhů českých dějin, který napsali v letech 1914 – 1920 rukou společnou T. G. Masaryk a na 100 000 českých a slovenských legionářů. S Masarykovým tvrzením, že bez legií by nebylo naší republiky lze bez výhrad souhlasit. Obnovu české státnosti a cestu Slovenska k národní svobodě a nezávislosti si bez hrdinů od Zborova, Bajkalu, Doss Alta či Terronu opravdu nelze představit.
Je dobré si tuto historii, na kterou můžeme být právem hrdí, připomínat i letos v roce 100. výročí vypuknutí 1. světové války, kdy chce bezradná Evropa tuto obrovskou tragedii velkolepě oslavovat jako tzv. Velkou válku bez identifikace jejích viníků a obětí pod heslem tzv. korektního přístupu k historii. Paradoxně to bude u nás sloužit mnohým lidem k útokům na legionáře za jejich údajnou zradu na rakousko-uherské monarchii, v níž někteří naši znalostmi historie příliš nepolíbení naivní sentimentalisté vidí ideální předobraz Evropské unie, který prý Masaryk s legionáři prý nesmyslně rozbil! Tito lidé zapomínají, že šlo především vinou zaostalé a národnostně netolerantní uherské části monarchie o neživotaschopný útvar a nemění nic na tom ani to, že tehdy české země a Vídeň dosáhly na tu dobu poměrně vysoké společenské i technické a ekonomické úrovně. Zapomíná se, že Čechy zradila právě monarchie, která je nahnala do nesmyslné války, která byla nad její síly.
Zapomíná se, že Němci v českém pohraničí se již tehdy začali více orientovat na Berlín a živit myšlenky pangermanismu, které po válce uchopil naplno Adolf Hitler a jemu podobní. Vedle famózních vojenských úspěchů hrstky legionářů v bojích s bolševiky od Volhy až po Vladivostok se také zapomíná, že právě naši legionáři jako první poznali pravou tvář a podstatu komunistického hnutí – věrolomnost, pomstychtivost třídní nenávisti, zákeřnost postavenou na lživé demagogii a neschopnost dodržovat jakékoliv úmluvy a smlouvy. Bohužel málokdo byl v Evropě tehdy schopen důsledně se nad těmito jevy zamýšlet a reagovat na ně.
Je proto dobře, že máme dnes zde si tyto věci připomenout a tuto poučnost kapitolu novodobých českých dějin oživit i touto formou.
Děkuji vám za pozornost.



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: