
Kategorické NE zástavbě území Vidoule
Aktuálně
Na návrh ODS březnové zastupitelstvo naší městské části schválilo zamítavé stanovisko ke změnám územního plánu, které by vedly k zastavění území stolové hory Vidoule. Tímto krokem by měl být učiněn konec snahám developerů o znehodnocení této části Prahy 5 a stane se jednoznačným vodítkem pro hlavní město Prahu, která se těmito změnami přes nevůli občanů začala v půlce minulého roku zabývat.
„Díky stanovisku zastupitelstva nezbude hlavnímu městu Praha nic jiného než tyto změny odmítnout. Na naší straně máme i odbor životního prostředí magistrátu, který se již vyjádřil, že v tomto území, které spadá pod přírodní park Košíře – Motol kladné stanovisko k možnosti výstavby také nevydá,“ uvedl předkladatel materiálu do zastupitelstva Lukáš Herold s tím, že tato přírodní památka, jedinečné místo procházek, tradičního podzimního pouštění draků i zimního běžkaření musí být zachována pro občany Prahy 5.
Zájmy, či neznalost TOP09?
Přestože teď si snad již můžeme oddechnout, zbývá jedna nezodpovězená otázka, proč se vůbec hlavní město Praha začalo těmito změnami zabývat? Do zastupitelstva návrh přinesl první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) společně s dalšími cca sedmdesáti změnami s eufemistikým názvem IV. vlna celoměstsky významných změn územního plánu. Co je celoměstsky významné na bytové výstavbě u mnohých z těchto změn? Je celoměstsky významné zničit přírodní památku Vidouli? Co je celoměstsky významné na změnách, které neměly jednoznačnou podporu městských částí? Ze strany pana náměstka Hudečka šlo buď o naprosto nepromyšlený a nekompetentní krok, nebo o zájem vyjít vstříc vybraným developerům. O to smutnější je fakt, že zastupitelstvo – přes protesty mnohých – jeho materiál v půlce minulého roku přijalo. „Člověk nemusí být odborník na územní plán, stačí vidět návrhy společnosti Ekospol (zastavěnost 55 %) na území, které má sloužit sportu a oddechu, musel by mi dát za pravdu, že se jedná o zločin za bílého dne,“ vysvětluje Herold. V té době se dnes již odvolaný starosta Radek Klíma (shodou okolností také TOP 09) se zástupci Ekospolu opakovaně sešel a slíbil jim podporu jejich projektu. A tak na zmíněném zastupitelstvu jen málokdo mohl čekat, že – na rozdíl od starostů jiných městských částí – vystoupí a bude bránit zájmy občanů a zdravého rozumu. Prostě a jednoduše Hudeček navrhoval a Klíma mlčel. Starosta Klíma byl naštěstí – i díky zcela netransparentnímu jednání s developery, respektive o změnách územního plánu – odvolán z funkce starosty. Nová rada městské části opakovaně nesouhlasila s projektem Ekospolu na Vidouli, nicméně usnesení zastupitelstva hlavního města Prahy si žilo svým vlastním životem. Nyní mu zasadilo smrtící úder usnesení Zastupitelstva MČ Praha 5.
Vidoule (též Na Vidouli) je jeden z pražských kopců (371 m n. m.). Tři pásy jejích svahů (na jižní, jihovýchodní a severní straně) jsou chráněny jako přírodní památka Vidoule. Tato výrazná stolová hora rozkládající se v severozápadním cípu Jinonic, mezi Košíři a Butovicemi, je pozůstatkem horizontálně uložených křídových vrstev s výchozy na okrajové hraně. Jedná se o významné útočiště drobných živočichů a důležitý krajinný prvek. Z východu je Vidoule ohraničena silnicí spojující park Cibulka s Jinonicemi, na západní straně pak plynule přechází v louku obklopující stodůlecké sídliště. Původní název Vidoule byl Vidova hora. V roce 1680 v době řádění moru byli na úpatí hory pohřbíváni ti, kteří nemoci podlehli. Až do roku 1948 byly jeskyně vyhloubené ve skále obývány pražskou chudinou.
Zdroj: www.wikipedia.cz



Janáčkovo nábřeží 1211/11 (vchod z ulice Lesnická)
Praha 5 - Smíchov
e-mail : os.praha5@ods.cz

2009/25: