Publikováno: 27.5.2017 18:13
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Na 56. ročníku prestižního veletrhu Salone del Mobile, který se konal v dubnu v Miláně, se úspěšně prezentovali čeští designéři. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se v rámci expozice Czech Selection představilo šest českých firem, jejichž práce je založena na českých materiálech, místní unikátní řemeslné tradici a autorském designu.
Na nejznámější designový veletrh na světě, Salone del Mobile, se do Itálie pravidelně sjíždějí nejvýznamnější návrháři a přední výrobci zde představují své novinky. Letos veletrh v Miláně shlédlo 343 602 návštěvníků z řad odborníků i veřejnosti a to ze 165 států světa.
Projekt Czech Selection na Salone del Mobile 2017 nabídl objekty do pracovního i domácího prostředí. Ze šesti zde zastoupených firem se čtyři věnují designu a výrobě nábytku, a každá z nich reaguje na jiný segment trhu.
V Czech Selection se poprvé představila značka egoé, která vznikla jako odnož firmy mmcité, specializující se na městský mobiliář s realizacemi po celém světě. Egoé založili zkušení architekti, kteří nenašli vhodné moderní venkovní vybavení na trhu pro vlastní potřebu.
„Účast na Salone del Mobile je prestižní záležitost a my jsme velmi vděční, že nám byla dána možnost se veletrhu účastnit v rámci Czech Selection. Věřím, že samotná účast na veletrhu propagaci značky egoé pomůže,“ uvedla Sales & Export managerka společnosti egoé Barbora Očenášková.
Na modernistickou tradici navazuje také brněnská firma A.M.O.S. design s.r.o. Jako interiérová firma působí na českém trhu dvaadvacet let, zastupuje světové značky, navrhuje interiéry, dodává vybavení po celém světě a experimentuje s materiálem corian. Tzv.
Již poněkolikáté se na Salone del Mobile představila architektka a designérka Helena Dařbujánová, kterou k navrhování nábytku přivedl v roce 2009 chybějící sortiment pro ryze ženské a dívčí pokoje. Na letošním Salone představila dámskou ložnici Audrey, inspirovanou filmem Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn.
„Salone del Mobile pro nás znamená příležitost představit naši produkci na nejprestižnějším světovém veletrhu designu a nábytku, možnost potkat se se stávajícími obchodními partnery, získání nových kontaktů a zároveň možnost přípravy nových projektů s kolegy z ČR,“ uvedla Helena Dařbujánová.
Talentovaná dvojice mladých designérů Michaela Tomišková a Jakub Janďourek ze studia Dechem získala již mnoho českých ocenění za aktuální design a objevila se též mezi designéry spolupracující s francouzskou firmou Ligne Roset. V Miláně letos představili kolekci váz a svítidel s názvem Bandaska.
„Salone del Mobile je prestižní veletrh, kam není jednoduché se dostat po vlastní ose, jak organizačně, tak finančně. Za tuto příležitost děkujeme a oceňujeme též vynikající polohu v rámci výstaviště,“ komentoval příležitost vystavovat na Salone del Mobile Jakub Janďourek.
Poprvé v Miláně vystavovalo rovněž mladé interiérové studio Design Fabrika, které se etablovalo na přehlídkách českého designu teprve nedávno. Jeho designér Jan Vopálka přivedl do interiéru hudbu jako mocný antistresový živel. Elegantní a sofistikované I hear Sofa umožnuje pohodlný poslech a maximální kvalitu zvuku díky audio systému, zabudovanému v pohovce.
Oproti tomu v objektech studia Qubus, které před 15 lety spoluzaložil Jakub Berdych, se plně projevuje středoevropský sarkasmus, s nímž někdy brutálně komentuje svět kolem nás, životní styl a naše předsudky.
„Účast na milánském veletrhu považujeme za velmi inspirativní, neboť nám umožnila poznat, mnohem lépe a rychleji zákazníka, trh a konečně i naši pozici na něm,“ sdělil Jakub Tomšej, designér studia Qubus, pro něhož byl veletrh obrovskou inspirací.