Publikováno: 6.5.2016 00:00
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
České strojírenské firmy se za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu zúčastnily oborového veletrhu pro strojírenskou výrobní techniku v čínské Šanghaji. Ve společné expozici se na ploše 250 m2 prezentovalo 11 společností. Výstavy se celkem zúčastnilo přes 1 100 vystavujících firem z 20 zemí. Česká republika měla díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu také poprvé na výstavě CCMT statut české oficiální účasti.
Mezinárodní veletrh počítačově řízených obráběcích strojů CCMT si za svou historii od roku 2000 postupně vybudoval pozici jednoho z nejvýznamnějších strojírenských veletrhů v Číně. Letošní ročník překonal dokonce výsledky předchozího konání CCMT v roce 2014.
"Svým rozsahem 120 000 m2 je výstava CCMT 2016 největší na světě v daném oboru strojírenské výrobní techniky. Prezentace české oficiální účasti byla provedením nejzdařilejší za poslední roky. Celkový dojem byl umocněn účastí senátní delegace a přítomností zastupitelů ČR v Číně" řekl zástupce Svazu strojírenské technologie na veletrhu CCMT Bedřich Musil.
Spolupráce s Čínou je velkým tématem nejen pro české firmy. Proniknout na čínský trh ale není jednoduché. Možnost účasti na veletrhu CCMT pod záštitou MPO je tak velmi důležitou podporou pro české výrobce. To potvrzuje i zájem a účast firem na společné české expozici, na které se představily firmy FERMAT GROUP, HESTEGO, HOL—MONTA, KOVOSVIT MAS, Kuličkové šrouby Kuřim, Strojírna TYC, ŠKODA MACHINE TOOL, Šmeral Brno, TOSHULIN, TOS VARNSDORF a WEILER Holoubkov.
Prezentaci českých firem a význam obchodních vztahů s Čínou podpořila na slavnostním zahájení veletrhu také účast oficiálních českých představitelů v Číně a delegace Senátu ČR. Otevření české expozice se kromě dalších hostů účastnil místopředseda Senátu ČR Zdeněk Škromach, místopředsedkyně Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu ČR Veronika Vrecionová, senátoři Jan Veleba a Pavel Štohl, český velvyslanec v Pekingu Bedřich Kopecký a generální konzul v Šanghaji Richard Krpač.
Česká účast na strojírenských veletrzích v Číně je tradičně silná také díky aktivní činnosti Svazu strojírenské technologie. Spolupráce s hlavním partnerem v Číně — svazem výrobců a uživatelů obráběcích strojů CMTBA, trvá již více než 20 let. V rámci oficiálního programu tak prezentaci českých firem zahájil pan Oldřich Paclík, ředitel SST za účasti viceprezidenta CMTBA pana Wang Liminga. Prezentaci produkce českých vystavovatelů doplnili o důležité informace k možnostem a rozvoji spolupráce zástupci agentury CzechTrade a CzechInvest.
Účast na veletrhu hodnotily české firmy jako velmi přínosnou. "Účastnit se prestižního čínského veletrhu CCMT 2016 v Šanghaji v rámci oficiální účasti České republiky bylo pro nás velkou výzvou a příležitostí, jak prezentovat své výrobky a navázat nové kontakty v tomto teritoriu. Jak všichni dobře víme, v současné době je na spolupráci s Čínou kladen velký důraz. Vstoupit na čínský trh není pro firmy jednoduché a čínští zákazníci jsou tvrdými obchodními partnery. Proto jsou všechny aktivity na podporu exportu českých firem jako účast na tomto veletrhu velmi důležité. V průběhu veletrhu proběhlo několik obchodních jednání se zákazníky a prezentace firem v rámci doprovodných programů. Tímto bych chtěla poděkovat Ministerstvu průmyslu a obchodu i realizátorovi akce za podporu na tomto veletrhu", uvedla zástupkyně firmy Weiler Holoubkov Jitka Herejková.
České firmy lákaly návštěvníky mimo jiné i na několik zajímavých exponátů. Například společnost Kovosvit představila funkční exponát nebo firma TOS Varnsdorf předvedla unikátním systémem prezentace stroje ve speciálně vybudovaném 3D kině, kde lze na speciálním projekčním zařízení procházet řezy strojů, prohlížet si je z různých úhlů i se strojem hýbat.
"TOS VARNSDORF je dlouholetý vývozce obráběcích strojů do Číny. V posledních letech zde provozuje společný výrobní závod v Kunmingu a obchodní a servisní společnost v Šanghaji. Proto jsou pro nás všechny velké čínské strojírenské veletrhy, jakým byl nyní CCMT 2016, vítanou příležitostí, jak zaujmout čínské zákazníky nabídkou svých produktů a služeb. Obzvlášť v současné době, kdy byly položeny základy pro ještě výraznější spolupráci mezi Českou republikou a Čínou. A když se k tomu ještě přidá tak precizní organizace a realizace české expozice, jaká byla zajištěna i v letošním roce, nezbývá než velmi hlasitě pochválit podmínky, které byly pro české exportéry na tomto veletrhu vytvořeny a poskytly nám pevnou základnu, na níž mohla v uplynulém týdnu proběhnout řada obchodních jednání a vznikly nové příležitosti pro další proniknutí na náročný čínský trh," doplnil Ladislav Plaňanský, ředitel marketingu za společnost TOS VARNSDORF.
Výstavy se zúčastnilo přes 1 100 vystavujících firem z 20 zemí. Česká republika měla díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu také poprvé na výstavě CCMT statut české oficiální účasti. Z evropských zemí se podobnou prezentací mohou pochlubit jen Německo, Švýcarsko, Itálie a Španělsko.