Publikováno: 1.5.2016 13:12
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu opět podpořilo české designové firmy, které se pod názvem Czech Selection představily na 55. ročníku prestižního veletrhu Salone del Mobile v Miláně. V rámci výstavního souboru Czech Selection se prezentovalo sedm českých firem, jejichž práce je založena na českých materiálech, místní unikátní řemeslné tradici a autorském designu. Českou expozici svou návštěvou poctila s delegací i Hana Hubáčková, velvyslankyně ČR v Itálii.
Salone del Mobile je nejznámějším designovým veletrhem na světě. Na designový svátek se do Itálie pravidelně sjíždějí nejvýznamnější návrháři a přední výrobci zde představují svoje novinky. Letos je v Miláně představilo 2 407 vystavujících a shlédlo 372 151 návštěvníků z řad odborníků i veřejnosti, z toho 67 % zahraničních. Důkladným kurátorským výběrem prošlo sedm českých vystavovatelů — čtyři firmy se specializují na nábytek a další tři na bytové doplňky ze skla a porcelánu.
Brněnská firma A.M.O.S. DESIGN s.r.o. je činná bezmála třicet let ve stále se zvyšující kvalitě, což dokázala nedávná pečlivá rekonstrukce vily Tugendhat Miese van der Rohe v Brně. Firmu založil umělec, performer a architekt Vladimír Ambroz.
Firma QC Floors s.r.o. se specializuje na zpracování dřeva vysoké jakosti. Stůl QC Paris, navržený studiem Olgoj Chorchoj, spojuje zajímavým způsobem dubový masív s litinou v elegantní, originální objekt, který působí na zrakový i hmatový vjem. "Účast na veletrhu Salone del Mobile nám umožnila navázat nové kontakty, ale i setkat se se našimi stávajícími klienty. Podařilo se nám více medializovat naši firmu na této prestižní mezinárodní akci. Česká expozice se podle mého názoru letos velmi povedla", uvedla Tereza Škopková z firmy QC FLOORS s.r.o.
Královéhradecká architektka Helena Dařbujánová a její D.A.D. STUDIO s.r.o. během posledních let systematicky rozvíjí téma dámského interiéru, které bylo přehlíženo či pozapomenuto. Její funkční objekty se odkazují k tradici moderního nábytku, funkcionalismu i padesátých let.
Zcela specifický profil má firma mmcité a. s., kterou v roce 1994 založili ve Zlíně čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, David Karásek a Radek Hegmon. mmcité uvádí každoročně na trh až desítku novinek nejen v oblasti městského mobiliáře, ale i v oblasti zahradního nábytku pod značkou egoé. Lavice BLOCQ od Davida Karáska je možné variovat podle různých modulů a utvářet venkovní prostor jako architekturu svého druhu. Majitel firmy pan Karásek k účasti poznamenal: "Jsme rádi, že jsme se mohli účastnit největšího světového svátku designu prostřednictvím společné expozice vybraného českého designu Czech Selection. Bylo to důležité jak pro naši firmu, tak pro Českou republiku, jež se tímto stala jednou ze zemí, která se na této akci s globálním významem prezentuje. Akce byla opět skvěle zajištěna."
Nejstarší zastoupenou firmou v souboru Czech Selection je sklárna MOSER z Karlových Varů založená Ludwigem Moserem roku 1857. Od svého začátku se sklárna soustřeďovala především na luxusní dokonale řemeslně zpracované broušené a ryté dekorativní předměty. Jako interní výtvarník zde působil Jiří Šuhájek, jehož vázy inspirované přírodními cykly tvoří součást nynější nejnovější kolekce. Art director Lukáš Jabůrek v ní vsadil na spolupráci s výtvarnými umělci z jiných oborů, například s módní návrhářkou Beátou Rajskou nebo s všestranným umělcem Milanem Knížákem, jehož kolekce pro Moser rozvíjí stálá témata jeho designérské tvorby "softhard" a "duo". Umělecký ředitel sklárny Moser, a.s. pan Lukáš Jabůrek, nám k letošní společné účasti pod záštitou MPO sdělil: "Díky účasti na společné expozici jsme měli možnost získat informace o potenciálu veletrhu v souvislosti se zacílením na nové zákazníky z oblasti interiérových designérů a architektů. Současně podnítila náš zájem se účastnit veletrhu v příštím roce s vlastním výstavním stánkem."
Exkluzivní know—how řemeslné tradice ruční výroby stříbřitého skla patentovaného v 19. století obnovila díky spolupráci s českými sklárnami před několika lety společnost VERREUM s.r.o. Od roku 2014 pod uměleckým vedením designera Sebastiana Herknera spolupracuje s osobnostmi mezinárodní designérské scény jako Arik Levy, Karim Rashid, Allain Gilles, Luca Nichetto a další.
Sympatické mladé seskupení TABLO s.r.o. chce vnést novou kvalitu do stolování prostřednictvím jednoduchých, ale citově bohatých předmětů. Zkušení designéři Gabriel Vlach, Antonín Tomášek a Jiří Novotný pracují s kouzlem českého skla a porcelánu v jejich základních kvalitách. Spoluzakladatelka TABLO s.r.o. Iva Š. Tattermuschová k účasti na společném stánku uvedla: "Organizačně i finančně je to zajímavá možnost pro účast firmy jako newcomers. Navíc společná účast českých vystavovatelů na jednom stánku poskytuje rozhodně nesporné výhody."
Czech Selection na Salone del mobile 2016 představuje kolekci současných přístupů, originálního designu a vynikajícího provedení, založeného na lokální tradici.