Publikováno: 28.8.2015 17:57
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
eletrh International Machinery Industrial Fair je jeden z dynamicky se rozvíjejících veletrhů s mezinárodní účastí v Rangúnu. Tvoří ho specializované veletrhy Myanmar Plas, Myanmar Pack, Myanmar Print, Myanmar Foodtech, Myanmar Agrotech. Letos se na ploše přes 4.000 m2 prezentovalo 230 vystavovatelů z 9 zemí - Čína, Tchaj-wan, Česká republika, Indie, Japonsko, Malajsie, Singapur a Thajsko a domácí firmy z Myanmaru. Formou oficiální účasti se na veletrhu prezentovaly pouze Česká republika a Tchaj-wan. Veletrh navštívilo více než 10 tisíc registrovaných návštěvníků.
Veletrh byl organizován Myanmarskou průmyslovou asociací a jeho hlavními obory byly:
- průmyslové stroje
- technologie pro gumárenství a výrobu plastů
- tiskařské a obalové stroje
- stroje pro potravinářský průmysl
- obráběcí stroje
- zemědělské stroje
Veletrh nabídl příležitost vystavujícím firmám představit svoje výrobky potencionálním domácím i zahraničním zájemcům. Tímto krokem chtělo MPO navázat na tradiční obchodní vztahy České republiky a Myanmaru nejen z minulých let a podpořit strojírenské podniky k navázání či obnovení obchodních vztahů v podmínkách tohoto nově se rozvíjejícího trhu.
MPO se zúčastnilo veletrhu na základě návrhu Svazu průmyslu ČR. Z České republiky se veletrhu zúčastnilo 6 vystavovatelů, kteří uskutečnili téměř 50 obchodních jednání s relevantními obchodními partnery. Odhadované kontrakty by v budoucnu mohly dostáhnout částky blížící se 80 milionům korun.
V úvodní den veletrhu navštívil českou expozici také regionální ministr průmyslu H. E. U Myint Swe, který ocenil kvalitu českého strojírenství, připomenul dodávky strojírenských výrobků do Barmy z tehdejšího Československa a zajímal se o výrobky firmy Zetor Tractors a.s.
Bohuslav Vranek, ředitel firmy atx - automotion konstatoval: "Společnost atx -automotion se v rámci svých aktivit v jihovýchodní Asii poprvé zúčastnila Myanmarského průmyslového veletrhu. Myanmar po politickém uvolnění otevírá svůj 50 mil. trh zahraničním společnostem. Tlak jihovýchodních asijských velmocí jako Číny, Jižní Koreje, Malajsie a Japonska je jednoznačný. Česká republika má možnost navázat na historii dodávek strojů a zařízení a zejména investičních celků z dob ČSSR a ČSR. Automatizace jako taková zřejmě nebude využita v klasickém směru náhrady člověka, ale bude spíše zaměřena na zvýšení produktivity a zejména kvality vyloučením lidského faktoru z výrobního procesu. Dle mého názoru obdobně jako v dalších zemích tzv. třetího světa i v Myanmaru má ČR momentálně velkou šanci uplatnit svůj strojírenský a elektrotechnický potenciál. Je na co navazovat a je co i nabídnout. Zcela na závěr bych chtěl vyzdvihnout celkovou organizaci akce, velmi pěkný design stánku české expozice i aktivní podpora pracovníků MPO i ZÚ a jejich zásadní podíl na úspěchu celého projektu".
Josef Dufek, předseda představenstva a ředitel společností VTK Speciál (Vítkovice Machinery Group) řekl: "Společnost Vítkovice Machinery Group se účastnila výstavy v Myanmaru s cílem si ověřit zájem o uplatnění některých výrobků z výrobního programu VMG. Zájem místních zájemců o spolupráci byl zaměřen více na spotřební průmysl. Z nabídky VMG nejvíce zaujala nabídka na mobilní plynovody jako zdroj pro motorgenerátory na výrobu elektrické energie. Druhým produktem, který VGM může uplatnit, jsou ocelové mostní konstrukce. Z hlediska budoucích zájmů se jedná o zemi, kde v krátké době bude velká potřeba budovat metalurgický, energetický a petrochemický průmysl. VGM bude vyhodnocovat potřeby myanmarského průmyslu a uplatnění svých výrobků na místním trhu. Vítáme podporu českého exportu ze strany MPO."