Publikováno: 26.5.2015 11:08
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
České strojírenské firmy se za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu zúčastnily významného veletrhu v Pekingu. Letos se ve společné expozici na ploše 420 m2 prezentovalo 17 společností. České výrobní podniky vyvážejí obráběcí a tvářecí stroje do ČLR více než 60 let a intenzivně se tak podílely na industrializaci čínského průmyslu. Logickým vyústěním této spolupráce je pravidelná, dnes již tradiční účast České republiky na největším oborovém veletrhu CIMT, který se konal od 20. do 25. dubna v Pekingu.
Významnou podporou českým vystavovatelům pro jejich další působení na čínském trhu byla návštěva ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka v české expozici. Společně s viceprezidentem CMTBA panem Wang Limingem a ředitelem Svazu strojírenské technologie panem Oldřichem Paclíkem zahájil prezentaci českých firem a byl přítomen podpisu dohody o založení dceřiné společnosti firmy Hestego v provincii Jiangsu.
K největším českým vystavovatelům patřila Škoda Machine Tool, která přivezla vodorovný frézovací a vyvrtávací stroj ŠKODA HCW 1000. TAJMAC ZPS představil čínským odborníkům více vřetenový soustružnický automat a TOS Varnsdorf na speciálním projekčním zařízení ukázal modely strojů WHQ 13 CNC, WHtec 130, WRD 130 Q a WHR 13 Q. Zájemci si mohli procházet řezy strojů, prohlížet si je z různých úhlů i strojem hýbat.
Dále se v rámci společné oficiální účasti ČR veletrhu CIMT 2015 zúčastnily firmy ČKD Blansko, Fermat Group, Gearspect Group, Hestego, Kovosvit MAS, KS Kuřim, N.KO, NAREX, Slovácké strojírny, Šmeral, TOSHULIN, TOS Kuřim, Weiler Holoubkov a ŽĎAS. Účast České republiky na veletrhu CIMT aktivně podporuje Svaz strojírenské technologie, který spolupracuje více než 20 let s čínským svazem výrobců a uživatelů obráběcích strojů CMTBA a pravidelně si vyměňují informace.
"Česká účast na této prestižní výstavě historicky navazuje na předchozí ročníky, kdy zde nechyběla ani jednou. Letošní prezentace přitom patřila k jedné s největších a nejúspěšnějších. Význam celé prezentace povýšil svoji návštěvou ministr Jan Mládek," řekl zástupce SST na veletrhu CIMT Bedřich Musil.
Mimo hlavní českou expozici se na výstavě prezentovala firma DORMER — PRAMET a v sekci světových oborových svazů sdružení SST. Celková plocha všech českých prezentací díky tomu činila více než 520 m2.
Výstavy se zúčastnilo 1 554 vystavujících firem z 26 zemí na ploše 131 000 metrů čtverečních a počet návštěvníků byl cca 300 000. Celá výstava potvrdila svoji pověst druhé nejvýznačnější oborové výstavy na světě.
"Čína stále patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející ekonomiky světa a je se svým obrovským potenciálem klíčovou zemí pro export těžkých obráběcích strojů ŠKODA. CIMT je nejprestižnější výstavou obráběcích strojů na asijském kontinentě s tradičně největší návštěvností konaná ve dvouletých intervalech. Během výstavy se v expozici ŠKODA MACHINE TOOL uskutečnilo 57 jednání, které přineslo 29 konkrétních poptávek na dodávku nových strojů a modernizací dříve dodaných strojů," vysvětlil Luboš Janoušek, obchodní ředitel Škoda Machine Tool.
"Čínský trh je pro společnost TOS VARNSDORF jedním z nejvýznamnějších. Každoročně se zúčastňujeme alespoň jednoho strojírenského veletrhu. Letošní veletrh CIMT v Pekingu pro nás znamenal nejen další příležitost k prezentaci novinek v našem výrobním programu, ale zároveň ukázal, jak je důležitá podpora státu na těchto trzích. Společné expozice České republiky pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu na významných trzích nabízejí českým firmám šanci více se prosadit na těchto trzích, dát o sobě vědět a získat nové zákazníky a kontakty. Pak už jen záleží na tom, jak se ta která společnost této šance dokáže chopit," doplnil Ladislav Plaňanský, ředitel marketingu za společnost TOS VARNSDORF.