Publikováno: 20.3.2015 17:54
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Ve Spojených arabských emirátech se od 2. do 4. března konal již 40. ročník veletrhu Middle East Electricity (MEE). Veletrh patří k největším akcím v oboru, a to především díky silné internacionalizaci. Poprvé byl na veletrhu k vidění i národní pavilon České republiky. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se formou české oficiální účasti na 72 m2 představily Českomoravská elektrotechnická asociace a dalších osm firem.
Veletrhu se tradičně účastní velká jména jako Cummins Power Generation, Al Fanar, FAMCO, Rittal, Larsen & Toubro Limited, DUCAB, Hyundai nebo Panasonic. Výstava se koná pod patronací Abu Dhabi Water and Electricity Authority (ADWEA), Dubai Municipality, Emirates Green Building Council, Society of Engineers — UAE, Environmental Center for Arab Towns, Clean Energy Business Council a Energy Institute Middle East. Její celkový význam zvyšuje skutečnost, že energetický průmysl v SAE provází bezprecedentní růst s investicemi v hodnotě 283 mld. USD, které budou do sektoru investovány v následujících čtyřech letech.
Poprvé byl na veletrhu k vidění i národní pavilon České republiky. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se formou české oficiální účasti na 72 m2 představily Českomoravská elektrotechnická asociace a dalších osm firem. "Účast na veletrhu je naprosto logickým vyústěním snahy českých elektrotechniků hledat nové exportní příležitosti. Stále se nelepšící situace v Rusku, zejména propad rublu, nás nutí hledat jiná odbytová teritoria. Dubaj vnímáme jako bránu na Blízký východ. Získat si důvěru místních společností a navázat s nimi dobré obchodní vztahy samozřejmě není otázka jedné účasti na veletrhu, budeme se sem vracet pravidelně. Jsme proto rádi, že nám s účastí pomáhá MPO, díky tomu je akce prestižnější a daří se nám tak získat nejen více mediálního prostoru ale zejména pozornosti potenciálních partnerů," uvádí ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace Jan Prokš.
Čeští zástupci si pochvalovali společnou účast firem na veletrhu. "Spojené arabské emiráty a okolní země jsou pro nás významná teritoria. Oceňujeme společný stánek, který nám umožňuje lépe prezentovat naše výrobky. Je to důstojné místo pro jednání s partnery," hodnotí společnou českou expozici Václav Krčmář z firmy OEZ.
Jeho slova ostatně potvrzuje i Vladimír Korenc, generální ředitel společnosti ELCOM: "Naše firma úspěšně podniká v SAE už od roku 1999, proto jsme letos uvítali možnost vystavovat na reprezentačním stánku MPO. Do této doby jsme neměli prakticky žádnou podporu z české strany. O stánek České republiky byl opravdu mimořádný zájem. Osobně jsme navázali mnoho zajímavých kontaktů, a to nejenom ze SAE ale zejména ze Saudské Arábie a z Iráku. Celá akce byla výborně zajištěna ze strany organizátora i zástupců MPO. Všem děkujeme a těšíme se na MEE 2016."
Oproti této již zavedené firmě byla očekávání společnosti ORBIT MERRET odlišná: "Teritorium je firmě ORBIT MERRET známé částečně. Máme dlouholeté kontakty s přední kuvajtskou kontraktorskou firmou a několik let jsme měli i živou spolupráci s dubajskou firmou, do doby, než ukončila svou činnost. Teritorium má nepopiratelně svůj potenciál, nicméně hlavní důvod naší účasti na MEE bylo to, že Dubaj je vstupní branou východních trhů na trhy západní a naopak, je to místo kde se potkává západ s východem."
Zakladatel a současně majitel firmy Bohemia Müller Karel Müller má s trhem na Blízkém východě letité zkušenosti už z dob před rokem 1989. "Je to trh velice komplikovaný, často založený na absolutní důvěře zahraničního a lokálního partnera. V účasti na tomto veletrhu vidíme možnost obnovení starších a zejména navázání nových kontaktů, které nově konsolidované firmě Bohemia Müller umožní expanzi jejích aktivit i do těchto oblastí," vysvětluje hlavní přínosy účasti český subjektů na MEE.
V rámci české oficiální účasti se představily:
Českomoravská elektrotechnická asociace — sdružuje na 60 právnických i fyzických osob elektronického a elektrotechnického průmyslu a též subjekty, které mají s elektrotechnickým průmyslem společné zájmy,
Bohemia Müller — projekční zpracování technologických celků a energetických zařízení, dodávky a montáže rozvodných zařízení všech napěťových úrovní pro energetiku i průmysl, dodávky a montáže důlní technologie, vytváření SW aplikací a najíždění energetických technologií,
ELCOM — vývoj a výroba speciálních zdrojů na bázi výkonové elektroniky, zařízení pro analýzu, monitoring a zlepšování kvality elektřiny, regulované pohony velkých výkonů pro petrochemický průmysl, vývoj a dodávky zařízení pro testování od mezioperačních testerů až po rozsáhlé zkušebny elektrických zařízení, vývoj a dodávky kompenzačních zařízení všech napěťových hladin,
ELCO EP — výroba elektronických přístrojů, bezdrátových systémů a inteligentní elektroinstalace,
MEATEST — vývoj, výroba a prodej měřících přístrojů, regulační techniky, kalibračních přístrojů a další produktů, kterými je mj. prováděna průmyslová automatizace,
OEZ — výroba jistících a spínacích přístrojů nízkého napětí,
ORBIT MERRET — vývoj, výroba, prodej a servis digitálních panelových měřicích přístrojů i převodníků,
SALTEK TRADE — výroba přepěťových ochran pro datové, telekomunikační, počítačové a napájecí sítě a vedení,
TechEnergo — dodávky elektrických zařízení především jako velkoobchodní dodávek do celého světa, poskytování komplexního balíčku služeb pro dodávky elektrických komponent pro široké spektrum zákazníků.