Veletrh BIOFACH 2015 - Požitek a odborný dialog

Publikováno: 7.11.2014 22:20

Autor: Norimberské veletrhy

Veletrh BIOFACH 2015 - Požitek a odborný dialog

• Zážitkové světy pro rok 2015: OLIVOVÝ OLEJ, VÍNO a VEGAN
• Produkce olivového oleje: podíl bio v Evropě dosahuje 8 %
• Víno: Španělsko jedničkou na evropském trhu biovín

Informovat, ochutnávat, inspirovat – tyto prvky charakterizují zážitkové světy vůdčího světového veletrhu biopotravin BIOFACH. Tyto tři světy lze objevovat na BIOFACHu 2015 v době od 11. do 14. února v Norimberku. Vedle nového zážitkového světa Vegan tu jde o produkty stvořené pro požitek – olivový olej a víno. Očekávaných 42 000 odborných nákupčích může u vyhlášených expertů získávat prakticky orientované a fundovaně informace k danému sortimentu, ochutnávat produkty a čerpat inspiraci pro vlastní obchod. O zážitky a požitek se postarají následující komponenty: prezentace s ochutnávkami, workshopy a předávání informací v dialogu se znalci sortimentu.

V EU má bio olivový olej velký růstový potenciál. Sucho a déšť vedou u extra panenských olivových olejů k zvyšování cen navzdory velkým skladovým zásobám. EU přitom i nadále zůstává hlavním odbytovým trhem evropských producentů. Vzestup cen bude mít dopad také na malý sektor bio olivového oleje, který by mohl díky nové evropské bio iniciativně zažít výrazný růst.

Dobré vyhlídky pro (bio) olivový olej v EU
V závislosti na podnebí, průběhu vegetace a tradici se s náročnou sklizní kulturního statku – oliv – v nejdůležitějších pěstitelských regionech začíná již začátkem října. Aktuální odhady pro rok 2014 vycházejí z celosvětového výnosu zhruba 2,6 mil. tun olivového oleje oproti 2,9 mil. tun v předešlém roce.

Po klimaticky problematickém průběhu v producentské zemi Španělsku je situace na podzim 2014 těsně před sklizní velmi napjatá. Španělsko jako celosvětově největší producent s podílem více než 50 % na světové produkci olivového oleje (2013/2014) v běžném roce trpělo nadměrným suchem. To by mohlo vést ke sklizňovým ztrátám až 47 %. Postiženo je tím i sousední Portugalsko. Naproti tomu může Itálie i přes silné dešťové srážky počítat s přírůstkem zhruba 15 % ve srovnání s úrovní minulého roku, která ovšem byla relativně nízká.

V důsledku toho se ceny daly do pohybu. V srpnu 2014 bylo pro nejdůležitější obchodované druhy ve Španělsku, Itálii, Řecku a Tunisku hlášeno zdražení o průměrně 12,5 %. Zároveň se Španělsku dosud podařil odbyt rekordní sklizně 2013/2014 s výrazným meziročním navýšením množství, a to nejen uvnitř, ale i mimo EU. Itálie je opět s velkým odstupem (+144 %) největším dovozcem španělských olivových olejů v rámci EU.

Tento jev má poněkud jinou podobu v biosektoru. Tam není certifikovaná plocha ve Španělsku (cca 169.000 ha) o tolik větší než v Itálii (cca 142.000 ha). Podíváme-li se na složení účastníků zážitkového světa olivového oleje veletrhu BIOFACH 2014 podle zemí, je tento poměr úplně obrácený. Jako zrcadlo trhu bio olivového oleje s těžištěm v EU je cena Olive Oil Award vypisovaná na veletrhu BIOFACH jakousi momentkou. Itálie s podílem 50 % mezi 30 oceněnými olivovými oleji přitom obhájila své vynikající postavení. Španělsko dosáhlo 23 %, hned za ním následovalo Řecko. Portugalsko a Maroko jako jediný mimoevropský producent se rozdělily o zbývající diplomy z okruhu zhruba 90 olejů, které degustovali odborní návštěvníci veletrhu.

V současné době je olivovníku vyhrazeno o něco víc než 30 % ekologicky obhospodařovaných ploch v EU. To představuje bio podíl 8 % na celkové produkci olivového oleje. Ve srovnání se Španělskem a Itálií hrají menší producenti jako například Portugalsko a Řecko co do množství podřadnou roli. Navíc je tam v důsledku krize posledních let patrná stagnace v rozvoji ekologicky ošetřovaných olivových plantáží. To by se ale mohlo brzy zásadně změnit. Na 8. kongresu ekologického zemědělství v italském Bari se zástupci EU a ekologických svazů vyslovili pro podporu biosektoru v rámci sjednocené Evropy. Pod vedením italského ministra zemědělství Maurizia Martiny byl ekologický sektor propagován jako strategická výhoda pro konkurenceschopnost udržitelného a inovativního zemědělství. Vzhledem k tomu, že Itálie chce využít svého momentálního předsednictví v Radě EU k podpoře této iniciativy, bude z toho mít prospěch i ekologická produkce olivového oleje a jeho prodej. To je pozitivní signál, zejména pro perspektivní budoucnost malých bioproducentů na trhu znejištěném velkospolečnostmi a manipulacemi.

Biovíno se etabluje
Vývoj u biovína v posledních letech charakterizovaly prudké přírůstky. V současné době se tento sektor nachází ve fázi konsolidace. Sklizeň vína v roce 2014 přináší převážně malá až střední množství, což stabilizuje situaci na trhu. Převládajícím tématem vinařské sezóny 2014 byla v Evropě voda. Zatímco na jaře jí byl nedostatek, pršelo v létě příliš moc. Biovinařům se s velkým úsilím podařilo udržet hrozny zdravé. Na podzim 2014 se vinobraní chýlí ke konci. Jako jediný region v tuto chvíli hlásí dobrou úrodu La Mancha ve středním Španělsku. Právě tam měli v loňském roce mimořádně velké výnosy. V přímém protikladu k tomu počítají téměř všechny evropské vinařské oblasti s podprůměrnou sklizní. Po rovněž malé úrodě loňského roku to nyní bude mít o to větší dopad. Přesto přese všechno je na trhu nadále malý prostor pro zvyšování cen.

Nabídka biovína je vždy závislá ještě na jednom podstatném faktoru, kterým je přechod na ekologické hospodaření. V období let 2007 až 2012 došlo k tak velkému posunu vpřed, že sklizená množství skoro nehrála roli. Francie v těchto pěti letech takřka ztrojnásobila plochu svých ekologických vinic, Španělsko ji dokonce zpětinásobilo a je od té doby evropskou jedničkou. Poptávka však nestačila úplně držet krok s tak razantním tempem, takže vznikl převis nabídky. Od té doby znatelně klesá počet přechodů na ekologické hospodaření. Ale případy návratu ke konvenčnímu hospodaření jsou také vzácné. I v tomto směru se trh konsoliduje.

Opačný trend se projevuje v Itálii, kde se po delší klidné fázi od roku 2012 zase rozšiřuje plocha biovinic. V roce 2013 vzrostla dokonce o 16 % na necelých 68.000 hektarů. Z toho je dobrá třetina ve fázi přechodu. Nejdynamičtější vývoj přitom probíhá na Sicílii a v Sardínii. V Rakousku se podíl ekologicky obhospodařovaných vinic zvýšil na 10,6 % a poprvé tak dosáhl dvouciferné míry. Zvyšující se podíl však zde, stejně jako v téměř všech ostatních zemích, není způsoben jen nárůstem ekologické produkce, ale také úbytkem celkové plochy vinic.

V Německu jde rozvoj ploch rychle kupředu. V roce 2013 překročil podíl biovinic hodnotu 7,5 %. To znamená, že se od roku 2007 více než zdvojnásobil. Na německém trhu se biovíno stále více etabluje. Počínaje ročníkem 2012 a zavedením nové směrnice EU platí biovíno také jako oficiální označení. Ve špičkovém segmentu jsou bioproducenti zastoupeni výrazně nadproporčně. Proto se ve specializovaném obchodě a lepší gastronomii biovína stala samozřejmostí. Ve Svazu německých producentů přívlastkových vín (Verband der deutschen Prädikatsweingüter – VDP), „elitním klubu“ německého vinařství, má již více než 25 % členů biocertifikaci. Na druhé straně vznikl v diskontním obchodě segment biovína na nízké cenové úrovni. Nosným pilířem odbytu je ale nadále obchod s biopotravinami, který dále roste. Zákazník se tam často setkává s atraktivně prezentovanými víny, jejichž sortiment je pozoruhodně široký a hluboký. Velký prostor zde zaujímají vína střední cenové kategorie (5-10 €). Právě tato nabídka je pro milovníky vína zvlášť zajímavá a většinou přesvědčí také velmi dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou.

V zážitkovém světě vína veletrhu BIOFACH si mohou odborní návštěvníci osvěžit a rozšířit svoje základní vědomosti na téma víno. Důležitým faktorem je zde přímý rozhovor s vinaři a obchodníky, kteří poradí při volbě optimálního sortimentu pro zákazníky. V rámci ceny biovín MUNDUS VINI BIOFACH experti předem hodnotí všechna vína na bázi čichových a chuťových zkoušek podle 100- bodového systému degustačních tabulek Mezinárodní organizace pro révu a víno (O.I.V) a Mezinárodního svazu enologů. Všechna vítězná vína potom mohou být ochutnávána na veletrhu BIOFACH.

www.biofach.de a www.vivaness.de

URL adresa: http://www.euroexpo.cz/2-101978-veletrh-biofach-2015-pozitek-a-odborny-dialog
Vytištěno: 18.5.2025 v 20:51