Publikováno: 13.11.2013 00:00
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
České firmy se představily ve druhé polovině října (22. - 25. 10. 2013) na mezinárodním veletrhu těžební a dobývací techniky CHINA COAL AND MINING 2013 v Pekingu v Čínské lidové republice. Veletrh byl zařazen do seznamu českých oficiální účastí pro svůj vysoký obchodní potenciál.
Na veletrhu se představily nejvýznamnější firmy z tohoto odvětví z Číny, SRN, Ruska, Ukrajiny a Polska.
„Tento veletrh patří mezi prestižní světové veletrhy. Čínské úřady mu věnují maximální pozornost při realizaci. Díky podpoře MPO jsme se opět potkali se svými zahraničními obchodními partnery. V současné době vyhodnocujeme nové kontakty, které nás jak věříme, povedou k prohloubení bilaterální i multilaterální spolupráce. Byla by obrovská škoda se ho neúčastnit i v budoucnu. Těšíme se na další ročník v roce 2015,“ uvedl k veletrhu Libor Vacek, ředitel firmy ENELEX.
Na mezinárodním veletrhu CHINA COAL AND MINING 2013 se spolu s asociací Česká dobývací technika prezentovalo osm vystavovatelů. Čeští vystavovatelé uskutečnili více než 130 obchodních jednání se stávajícími či potencionálními obchodními partnery. Odhadované kontrakty v průběhu příštího roku by mohly dostáhnout částky více než 35 milionů korun.
Čína je pro ČR dlouhodobě důležitým obchodním partnerem. České společnosti dostatečně znají potřeby tamního trhu v oblasti hlubinné i povrchové těžby a jsou připraveny nabízet zařízení a nové technologie zaměřené především na problematiku zvýšení bezpečnosti těžby včetně uplatnění nových technologií, zvýšení měřitelnosti kvality vytěženého uhlí a rud, vlivu důlní činnosti na okolní krajinu a životní prostředí, investic do nových důlních technologií, dodržování bezpečnosti práce, větrání a degazace hlubinných dolů a geologický průzkum.
Čína patří mezi 12 prioritních zemí nové Exportní strategie 2012 - 2020, skýtá značný potenciál pro zvýšení českého exportu. Vzhledem k tomu, že v ekonomice země pokračuje přechod k tržnímu hospodářství provázený restrukturalizací a transformací celých odvětví i jednotlivých firem, nabízí se pro české vývozce řada zajímavých obchodních a investičních příležitosti, zejména v oblasti dopravní infrastruktury, energetiky, těžby surovin, strojírenství a životního prostředí. Právě přítomnost na místním trhu a znalost čínského podnikatelského prostředí může poskytnout českým firmám významnou konkurenční výhodu.