Mezinárodní veletrh železničního průmyslu a infrastruktury EurAsia Rail 2013 Istanbul, Turecká republika

Publikováno: 21.3.2013 13:33

Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Mezinárodní veletrh železničního průmyslu a infrastruktury EurAsia Rail 2013 Istanbul, Turecká republika

Ve dnech 7. – 9. března 2013 se uskutečnil v Istanbulu v Turecké republice, mezinárodní veletrh železničního průmyslu a infrastruktury EurAsia Rail 2013. Jedním z největších vystavovatelů na veletrhu byla i Česká republika. Zástupci 18 českých firem zde nabídli špičkové železniční technologie, lokomotivy, vagony, komponenty pro osobní i nákladní dopravu, komunikační systémy, signalizační systémy, netradiční řešení z oblasti logistiky či dopravní infrastruktury a mnoho dalších zajímavostí.

Celkem na více než 500 m2 se představilo 18 českých firem jako AŽD a.s., ŽDAS a.s., MSV Metal Studenka a.s., SKD a.s., TOS Kuřim a.s., SaZ s.r.o., VUZ a.s., VUKV a.s., Pro Man s.r.o., T-CZ a.s., CZ LOKO a.s., LOKO TRANS s.r.o., ČSAD Uherské Hradiště a.s., ACRI a další. Některé z nich jsou tradičními obchodními partnery Turecka již několik desetiletí, jiné přicházejí na turecký trh poprvé.

V předvečer veletrhu zástupci Škoda Transportation a.s., podepsali smlouvu na dodávku 60 tramvajových souprav tureckému městu Konya. Výše kontraktu přesáhne 2,6 miliardy Kč.
Plzeňský výrobce porazil v tendru pět firem, například kanadský Bombardier, polskou Resu nebo čínský CNR Tangshan Railway Vehicles.
Raketový vzestup meziročně zaznamenal export nákladních vagónů. Například česká firma LOKOTRANS dodala do Turecka za posledních deset let více jak 200 vagonů typu Faccpp, Faccs a Rs.
Česká republika a Turecko rovněž úzce spolupracují v oblasti vývoje – zkušebna Výzkumného ústavu kolejových vozidel (VÚKV) provedla typové zkoušky nových nákladních vagónů tureckých výrobců, zaškolila zaměstnance firmy S&Q MART v oblasti Technických specifikací pro interoperabilitu transevropského železničního systému a spolupracovala na projektu lokomotivy korejského výrobce ROTEM pro turecké dráhy.

Turecko je pro Českou republiku tradičním a klíčovým obchodním partnerem, přičemž objem vzájemné obchodní výměny od počátku milénia vzrostl více než desetinásobně.
Význam česko-tureckých hospodářských vztahů z dnešní perspektivy podtrhuje zejména skutečnost, že Turecko bylo zařazeno na seznam 12 prioritních zemí Exportní strategie ČR pro období 2012 – 2020.
Důležitost česko-tureckých obchodních vztahů podtrhuje i skutečnost, že v letošním roce se navíc počítá s účastí Turecka na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, a to v prestižní kategorii „země-partner“. Po rekordním obratu vzájemného obchodu v roce 2011 (2,7 mld. USD) byla v r. 2012 dokonce prolomena hodnota 2,8 mld. USD.

Hospodářské a obchodní vztahy mezi někdejším Československem a Tureckou republikou mají dlouholetou tradici s kořeny sahajícími až do období těsně po I. světové válce.
Bývalé Československo se podílelo na výstavbě průmyslové základny Turecka dodávkami kvalitního průmyslového zboží, technologií a významných investičních celků, jako byly cukrovary, pivovary, válcovny, elektrárny a závody na výrobu pneumatik. V rámci výrobní spolupráce byly vybudovány montovny užitkových vozidel, motocyklů nebo vysokozdvižných vozíků a soustruhů.

Turecko je se svými více než 75 miliony obyvatel pro Českou republiku velmi atraktivním obchodním partnerem.
Mezi nejsilnější odvětví vzájemné spolupráce patří energetika a dopravní infrastruktura, a to hlavně v oblasti kolejové dopravy, městských dopravních systémů a bezpečnosti dopravy obecně. Nové možnosti spolupráce se otevírají v moderních technologiích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou environmentální technologie nebo nanotechnologie, důlní technologie a automobilový průmysl. S ohledem na význam Turecka, plnícího roli silného regionálního hráče, mají české firmy enormní zájem i o spolupráci s tureckými partnery, která následně vede v konsorcionálním přístupu ke vstupu na třetí trhy.

Hlavními položkami českého exportu byly v posledních letech výrobky automobilového průmyslu, tj. autodíly a osobní automobily, dále zařízení pro automatické zpracování dat, elektrické přístroje ke spínání obvodů, monitory, televizory, přístroje elektrické - baterie, žárovky, vlna, čerpadla, kompresory, pneumatiky, válcovaná ocel, televizní obrazovky. Na důležitosti nabývá export energetických zařízení (kotle, turbíny, generátory apod.) a zdravotnické techniky.

URL adresa: http://www.euroexpo.cz/2-101445-mezinarodni-veletrh-zeleznicniho-prumyslu-a-infras
Vytištěno: 20.5.2024 v 21:55