Osobnost veletržního průmyslu 2011 – Ing. arch Zdeněk Štefka

Publikováno: 6.4.2012 00:00

Autor: EuroExpo

Cratulujeme, pane Štefko!

Na letošní valné hromadě společenstva SOVA ČR, která se konala v březnu, bylo slavnostním bodem programu udělení titulu osobnost veletržního průmyslu za rok 2011. Stal se jí Ing. arch. Zdeněk Štefka, CSc., ředitel Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Jak však zdůraznil předseda SOVA ČR Jan Novotný, ocenění se dostalo Zdeňku Štefkovi zejména za dlouholetou tvůrčí architektonickou a výtvarnou činnost v oblasti výstavnictví a za koncepčně organizační práci na realizaci zahradnických výstav.

Toto ocenění je v pravých rukou. Architekt Zdeněk Štefka totiž byl plných třináct let hlavním architektem květinových výstav Flora Olomouc. Není přehnané tvrzení, že i díky němu má mezinárodní výstava Flora Olomouc vysoký kredit mezi odbornou veřejností domácí a zahraniční. Je nadále jedinou výstavou svého druhu v České republice, která si stále udržuje vysokou estetickou úroveň. Svým posláním, tradicí a unikátním umístěním v centru městských parků dotváří obraz města a jeho podobu. Významně tak participuje i na novodobé koncepci města jako mimořádně zajímavé turistické destinaci, a to nejen v domácím, ale i v mezinárodním měřítku.

Architekt Zdeněk Štefka v symbióze s výstavnictvím
Mezinárodní květinové i zahradnické výstavy v Olomouci si již natrvalo vtiskly a budou držet pečeť a stopu ředitele a architekta Zdeňka Štefky.
Jak píše ve své úvaze doktor Jiří Hastík (publikace Štefka: Skleněné sny, vydaná k jubileu Z. Štefky), podstatou práce architekta, který se věnuje výstavnictví, je umět zacházet s iluzí. Umět z nápadů, které nejsou natolik limitovány funkčními a technickými faktory, jako je tomu u klasické architektury, stvořit spektákl pro divákovy smysly.
S výstavnickou praxí se Zdeněk Štefka seznámil již v rámci studentských stáží na brněnských veletrzích. Pohybovat se ve zdánlivě chaotickém prostředí výstaviště a pozorovat proces proměny neosobních prostorů výstavních hal a pavilonů na vizuální show bylo pro adepta architektury, inklinujícímu k zvládání prostoru scénickým způsobem, strhujícím zážitkem.
Prakticky hned po absolutoriu brněnské fakulty vyhrál konkurs na místo architekta v nově vzniklé organizaci Olomoucké výstavní sady, pozdější Flory. S touto, v jeho případě osudovou, organizací je spojena jeho tvůrčí práce dosud.
V letech 1967 – 1980 byl hlavním architektem mezinárodních květinových výstav Flora Olomouc a současně vedoucím projekce výstavní činnosti a zahradnického designu. Výrazně se zasloužil o mezinárodní prestiž květinových výstav a současnou podobu výstavního areálu i proměny komplexu olomouckých sadů.

Mezinárodní ocenení
V roce 1972 získal ve svých třiceti letech první významné mezinárodní ocenění: Z rukou nizozemské královny Juliany převzal zlatou medaili za expozici Symfonie skla a květin na výstavě Floriade 72 Amsterdam. Tehdy poprvé použil sklo a sklářské formy jako dominantní výtvarný akcent květinového aranžmá. Toto spojení pak mnohokrát okouzlilo návštěvníky výstav Flora Olomouc.
Právě za tyto výstavy se panu Štefkovi dostalo řady ocenění na domácí půdě.
V 70. letech se podílel zásadním způsobem na rozšíření areálu olomouckého výstaviště a na kultivaci zeleně olomouckých Bezručových sadů.
V oboru výstavnictví byl v té době výraznou autorskou osobností mnoha mezinárodních výstav a veletrhů v Evropě, Asii i Americe.
V 80. letech zasedal v komisi pro interiér a výstavnictví v rámci Svazu českých architektů.
V letech 2000 – 2003 působil jako prezident Unie výtvarných umělců Olomoucka, od roku 2003 je ředitelem Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

Architekt Zdeněk Štefka a sklo
Sklo bylo pro tvůrčí vyjádření panu Štefkovi vždy velmi blízké. Se sklem ve spojení s květinou začínal, sklu je věrný doposud.
Pokud sledujeme jeho třicetiletou sklářskou tvorbu, povšimneme si jeho smyslu pro experimentování s materiálem, jeho hravosti a nápaditosti, která mu dodává životní náboj, charisma a zvláštní eleganci.

URL adresa: http://www.euroexpo.cz/2-101144-osobnost-veletrzniho-prumyslu-2011-ing-arch-zde
Vytištěno: 20.5.2024 v 21:10