Publikováno: 21.11.2011 00:00
Autor: EuroExpo
Letošní 17. ročník výstavy VZDĚLÁNÍ A ŘEMESLO se koná ve dnech 23. – 25.11. za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Krajského úřadu Jihočeského kraje a ve spolupráci z Jihočeskou hospodářskou komorou České Budějovice.
Po celou dobu výstavy bude probíhat bohatý doprovodný program, zahrnující celostátní soutěže – workshopy v řadě učebních a studijních oborů, tematické přednášky a diskuse.
Veletrh Vzdělání a řemeslo je nejširší přehlídkou středních škol, učilišť, VOŠ a dalších typů škol v celé České republice. Aktivně oslovuje odbornou veřejnost, žáky, studenty i rodiče.
Tato výstava je určena zejména žákům posledních (osmých a devátých) ročníků základních škol, kteří se rozhodují o svém dalším studiu a následném uplatnění v životě. V rámci jednotlivých expozic mohou žáci a rodiče získat informace o náplni studia, zeptat se studentů na jejich osobní zkušenosti, zhlédnout dovednosti studentů přihlášených do 19 soutěží - workshopů a získat tak další podklady pro své rozhodování.
NOVINKY letošního ročnku
Novinkou letošního ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo je projekt Úspěšná mládež CZ-AT, který společně připravily Jihočeská hospodářská komora a Hospodářská komora v Linzi. Projekt je financován Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a je zaměřen na podporu řemesel a spoluprací mezi školami, firmami v regionu i za jeho hranicemi.
Hlavní aktivity projektu jsou:
• Zpracování a vydání brožury o systémech školství, jejich porovnání v rámci Evropské unie, České republiky a Rakouska
• Uspořádání soutěží - workshopů v České republice na výstavě Vzdělání a řemeslo s cílem navázat a rozvíjet partnerství a porovnat dovednosti žáků z České republiky a Rakouska
• Uspořádání soutěží - workshopů na straně Rakouska za účasti škol z ČR v roce 2012
• Prezentace českých a rakouských škol formou výstavního stánku na výstavě zaměřené na vzdělávání, kde budou návštěvníky informovat o svých aktivitách, vyučovaných odborných oborech, pracích svých žáků apod. Aktivity tohoto projektu budou probíhat po dobu tří let.
Další novinkou výstavy je prezentace Velvyslanectví Kanady a mezinárodního studijního programu v pavilonu B4. V expozici se mohou návštěvníci dozvědět více o možnostech studia na středních školách v Kanadě, jak při studiu pracovat a zároveň cestovat.
Vedle prezentací českých a zahraničních škol naleznou návštěvníci na výstavišti i expozice významných společností a podniků jako inspiraci možného budoucího zaměstnání. Dozvědí se více o různých formách podpory i o možnostech uplatnění absolventů v jednotlivých oborech. Mladí lidé mohou také využít poradenství Úřadu práce, kde se dozvědí, k jakému povolání mají předpoklady či jakou šanci na uplatnění mají různé profese.
Téma propojení školské a podnikatelské sféry je stěžejním tématem výstavy Vzdělání a řemeslo 2011. Zároveň je místem setkávání pedagogických pracovníků a podnikatelů, potažmo personalistů jednotlivých firem, pro které je během výstavy určeno již 7. setkání u kulatého stolu tentokrát na téma: ,strong>“Propojení pracovního trhu a školské sféry v České republice a Rakousku“. Toto setkání se uskuteční ve čtvrtek 24.11.2011 od 10.00 v pavilonu Z - 1.patro a je zaměřeno na oblast navazování spolupráce mezi podnikatelskou sférou a systémy vzdělávání.
Setkání pořádá Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Výstavištěm České Budějovice a.s.
Téma „Celoživotního vzdělávání“ zůstává na výstavě jedním z hlavních směrů. V expozicích škol a institucí, které se vzděláváním dospělých zabývají, se mohou návštěvníci dozvědět více například o možnostech rekvalifikací, jazykového vzdělávání či dálkového studia různých oborů, a to jak ve formě individuálního studia, tak firemního vzdělávání.
Nedílnou součástí výstavy je prezentace výrobců a prodejců školních a kancelářských pomůcek, nakladatelství a vydavatelství, představení vzdělávacích projektů a nadací.
V rámci výstavy Vzdělání a řemeslo se uskuteční, stejně jako v letech minulých, přehlídka celostátních soutěží - workshopů v řadě učňovských a studijních oborů.
Smyslem těchto soutěží je:
1. Zvyšování a porovnávání odborných znalostí a dovedností.
2. Výměna zkušeností a poznávání nových technik a technologií.
3. Propagace řemesel a motivace mladých lidí a jejich rodičů k získávání
vzdělání a dovedností v řemeslných oborech.
Odborný doprovodný program výstavy dále doplní v pavilonu R2 seminář na téma „Alternativní metoda psaní leváků aneb Nechte leváky drápat!“, který pořádá Národní institut pro další vzdělávání ve středu 23.11. 2011 od 10.30 hod.