Publikováno: 3.11.2010 00:00
Autor: Messe Stuttgart
Obor výrobních strojů slaví svůj comeback. Přes
86 000 návštěvníků prošlo branami stuttgartského veletrhu AMB 2010 a zaznamenán byl především nárůst zahraničních hostů a vystavovatelů. AMB obhájil pozici předního mezinárodního veletrhu v oboru.
Konjunktura v Německu se nyní nachází ve stádiu reálného růstu, který průběh AMB ještě povzbudil. Na přelomu září a října tohoto roku se konal na novém stuttgartském výstavišti tento mezinárodní veletrh už podruhé. AMB, zaměřený na zpracování kovů převážně obráběcími stroji, se koná každé dva roky. Počet více než 86 000 návštěvníků lehce překonal vynikající návštěvnost roku 2008 (85 000), což se dalo za těžké hospodářské situace loňského roku jen těžko předpokládat. Prestiž veletrhu zvyšuje také nárůst podílu zahraničních návštěvníků na 10 procent z původních 7 procent. Návštěvníci byli registrováni z 80 zemí, v roce 2008 to bylo „pouze“ 55 zemí.
S 1 343 vystavovateli z 29 zemí mohl AMB zaznamenat další rekordní nárůst (v roce 2008 to bylo 1 306 vystavovatelů) a kromě toho podíl zahraničních vystavovatelů stoupl z 20 na 25 procent. Celková obsazená hrubá plocha 105.200 m2 řadí tento veletrh na druhé místo v Německu, hned za EMO v Hannoveru. Jen pro představu, pro mnohé nejprestižnější letošní veletržní akce, IMTS Chicago, probíhala na ploše 106 000 m2. Veletrh AMB již tradičně představil v devíti halách novinky z oblasti obráběcích strojů, nářadí, měřicí a manipulační techniky, montážních prvků, příslušenství, softwaru a zajišťování jakosti.
Prohlášení několika reprezentantů německého průmyslu:
„Ochota návštěvníků investovat byla opět na stejné úrovni jako na AMB 2008, když se hospodářství nacházelo v absolutně nejvyšším bodu růstu. Takový je výsledek našeho průzkumu“, tvrdí Ulrich Kromer, ředitel Messe Stuttgart. Dr. Wilfried Schäfer, ředitel Svazu německých továren výrobních strojů (VDW), může tato slova pouze potvrdit. „Německé hospodářství je opět lokomotivou konjunktury v Evropě“, říká prof. Hundt, prezident Spolkového svazu zaměstnavatelů. Předpokládá se růst německého hospodářství o více než 3 procenta. Nárůst poptávek je v Německu způsoben především exportem do Číny, který oproti stejnému období loňského roku stoupl v sektoru výrobních strojů za první pololetí roku 2010 o celých 12 procent. „Velmi optimisticky vypadá situace i pro výrobce přesných nástrojů, kde se očekává nárůst produkce minimálně o 8 %“, tvrdí Lothar Horn, předseda Svazu výrobců nářadí při VDMA – Svaz německých výrobců strojů a strojních zařízení.
Nosné pilíře rámcového doprovodného programu tvořila témata energetické efektivity, zdravotnické techniky a podpory mladých strojařů.
Příští ročník se koná 18.09. - 22. 09. 2012.