![]() |
Jedinečný koncert legendární rockové skupiny Olympic Olympic zahrají v Letňanech poprvé v nové sestavě! |
Staňte se součástí světa přírodní kosmetiky na veletrhu VIVANESS 2021 Informujte mezinárodní branži přírodní kosmetiky o Vašich produktech a novinkách na nejdůležitějším setkání oboru a získejte cenné kontakty na mezinárodní obchodníky a odborníky. |
FOR ARCH 2018 nastíní dění v oblasti stavebnictví: časté chyby, nové předpisy i důraz na kvalitu
Publikováno: 24.7.2018 11:51
Autor: ABF, a.s.

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2018 nabídne ve dnech 18. až 22. září příležitosti k získání nejaktuálnějších poznatků ze stavební praxe. Prezentovány budou novinky v legislativě i zkušenosti z projektování a realizace staveb. Na své si přijdou projektanti, uživatelé i investoři. Na stáncích veletrhu v PVA EXPO PRAHA i v rámci doprovodného programu bude diskutována problematika pozemních staveb od velkých bytových celků po rodinné domy.
Změna směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov
V květnu 2018 schválila Rada EU změnu směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov. Hlavní změny se týkají renovací budov a snížení emisí skleníkových plynů, prosazování systémů kontroly a automatizace budov a snížení limitů pro inspekce otopných soustav a klimatizací. Změny musí být promítnuty do národní legislativy do 20 měsíců. Směrnice nově obsahuje konkrétní požadavky na vybavení budov z hlediska prosazování elektromobility. Do 1. ledna 2025 musí členské státy stanovit požadavky na minimální počty dobíjecích stanic u jiných než obytných budov s více jak 20 parkovacími místy. U nových obytných budov a budov procházejících větší renovací s více než 10 parkovacími místy, se musí zajistit vedení kabelovodů pro každé místo, aby byla poté umožněna instalace dobíjecí stanice.
V zateplování se stále chybuje
Při provádění ETICS se doporučuje respektovat ČSN 73 2901 Provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů, ČSN 73 2902 Vnější tepelně izolační kompozitní systémy (ETICS) – Navrhování a použití mechanického upevnění pro spojení s podkladem, dále pravidla Cechu pro zateplování budov. Zejména je však třeba respektovat technologický předpis výrobce konkrétního ETICS.
Jeden z mnoha prohřešků, které na stavbách vidíme, je chybné lepení tepelné izolace. Lepicí hmota se má na desku tepelné izolace nanášet po obvodě desky v šířce 50 až 80 mm a jako terče velikosti dlaně v podélné ose desky. Variantně lze lepicí hmotu nanášet celoplošně. Celoplošné lepení je povinné u lamel z minerálních vláken. Jedině tyto dva způsoby lepení zajistí rovinnost a celistvost vrstvy tepelné izolace. Nedochází pak ke zvedání rohů jednotlivých desek nebo k jejich boulení. Chybné je lepení tzv. na buchty, které kromě výše zmíněných poruch může podporovat i šíření případného požáru nebo proudění vzduchu mezi zateplovacím systémem a zateplovanou stěnou. Zateplování se z části bude věnovat 3. ročník konference Požární bezpečnost staveb dne 20. 9. 2018 na FOR ARCH.
Dřevostavby si získávají stále větší důvěru
Zájem o dřevostavby rodinných domů stále roste. V roce 2017 se jich realizovalo již téměř 2200. Podíl dřevostaveb na trhu rodinných domů je tak bezmála 15 %. Investoři získali důvěru k této technologii, která se v moderní podobě u nás vyvíjí od 90. let. Dodavatelé dřevostaveb rodinných domů, ať už se jedná o těžké skelety, systémy staveništní montáže 2by4, systémy z masivních dřevěných panelů nebo z panelů s kompletně dokončenou skladbou stěny, dávají důraz na energetickou úspornost domů a kvalitu provedení. Právě kvalita montáže je základním předpokladem pro dlouhodobou trvanlivost dřevěných konstrukcí domů. Na hlavní aspekty kvality dřevostaveb a jejich vývoj odpovídá Tomáš Tesař, jednatel společnosti DOMY D.N.E.S.: „Pokud sestavujete výrobek v jakémkoli oboru, tak jeho kvalitu určuje z velké části kvalita montáže. Ve stavebnictví to platí dvojnásob. Dnes máme k dispozici velmi kvalitní produkty, které jsou běžně dostupné, ale musíme zajistit jejich odborné zpracování, tzn. dodržování technologické kázně. To je jeden z hlavních úkolů výrobců dřevostaveb.“
Stavebnicové domy jsou v praxi prověřenou technologií
Kvalita rodinných domů je klíčovým parametrem pro společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, dodavatele rodinných domů s panelovou nosnou konstrukcí z lehkého betonu s keramickým kamenivem Liapor v rámci projektu Dům jedním tahem. „Konstrukční systém z LiaporBetonu představuje kvalitní vzduchotěsnou obálku, vysokou míru tepelné stability, a to jak v zimním, tak v letním období. Je ideální pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních rodinných domů,“ říká Roman Ullmann, vedoucí prodeje.
„Vzduchotěsnost v ploše prefabrikovaného dílce je zajištěna samotným materiálem (hutným lehkým betonem). Stačí jen přetěsnit zalité spoje mezi jednotlivými dílci izolací. Tímto jednoduchým opatřením vytvoříme vzduchotěsný spoj s dlouhou životností, což máme doloženo protokolem o zkoušce vzduchové propustnosti z realizované stavby,“ dodává Roman Ullmann.
Kvalitu rodinných domů v pasivním standardu, ať už jde o silikátové technologie nebo dřevostavby, bude možné na FOR ARCH konzultovat s řadou odborníků. Ti poradí, co si pohlídat a na co si dát při koupi nebo stavbě pozor. Odpovědi poskytne na svém stánku např. Centrum pasivního domu. Na co se soustředit při přípravě domu a jeho stavbě budou radit i nezávislí odborníci s praxí v projektování pasivních domů. V čem spočívá podstata správného projektu rodinného domu, jsme se zeptali experta, Ing. Jana Pivce. „Dům má vždy svoji jasnou cenu. Každá snaha o úspory na projektové dokumentaci vede k chybám a neúplnost projektové dokumentace následně prodraží samotnou výstavbu. Ta Vás navíc bude stát daleko více nervů a času. Zásadní proto je mít dobrý projekt stavby,” říká Jan Pivec.
Jak minimalizovat plasty, potravinový a komunální odpad?
Prevence vzniku odpadů a jejich opětovné využití je klíčové pro budoucí vývoj odpadového hospodářství v Česku, včetně přechodu na cirkulární ekonomiku. Společnost se musí vypořádat s plasty, snižovat množství komunálních odpadů a zásadně omezit plýtvání potravinami. Příkladem začátku dobré praxe je dohoda několika firem s ministerstvem životního prostředí o redukci jednorázových plastů. Kromě některých restauračních řetězců se zavázaly i firmy Benzina, České dráhy a Leo Express. Ministerstvo bude jednat i s velkými nadnárodními řetězci a obchodními centry. Plastový odpad bude jedním z témat konference Předcházení vzniku odpadů 2018 ve dnech 20. – 21. 9. 2018 v rámci veletrhu FOR ARCH.
Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.
29. stavební veletrh FOR ARCH 2018, PVA EXPO PRAHA v Letňanech v pěti tematických dnech:
Úterý 18. září TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie, diskuze ke Stavebnictví 4.0
Středa 19. září Cesta za komfortem: Wellness & SPA
Čtvrtek 20. září Chytrá a bezpečná domácnost
Pátek 21. září Den vytápění
Sobota 22. září Den stavby

Další články:
- Jedinečný koncert legendární rockové skupiny Olympic
- Staňte se součástí světa přírodní kosmetiky na veletrhu VIVANESS 2021
- Veletrh DMEA 2020 v červnu: "DMEA sparks" - pro tentokrát jen online!
- BUS2BUS – Restart autobusové branže v dubnu 2021 v Berlíně
- Veletrhy v Berlíně budou i v roce 2020: Přehled virtuálních událostí a kreativních řešení
- Od září se v Norimberku opět otevřou veletržní brány!
- Seznamte se s veletrhy BIOFACH World
- IFA Berlín proběhne v novém formátu!
- FRUIT LOGISTICA 2021 - nové perspektivy pro globální podnikání v oblasti čerstvé produkce
- ASIA FRUIT LOGISTICA proběhne v novém termínu!
- IT-TRANS v novém termínu 1. - 3. prosince 2020
- Přípravy veletrhu WOODTEC probíhají standardně
- Přípravy MSV pokračují dle plánu. V říjnu se na brněnském výstavišti představí budoucnost průmyslu

Copyright ©2009-2025: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Babice 38, 251 68 Kamenice
tel.: 604 759 978
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU