arteo_cz

LASYS 2020
R+T 2021

messe duesseldorf

Jedinečný koncert legendární rockové skupiny Olympic

Jedinečný koncert legendární rockové skupiny Olympic

Olympic zahrají v Letňanech poprvé v nové sestavě!

Staňte se součástí světa přírodní kosmetiky na veletrhu VIVANESS 2021

Staňte se součástí světa přírodní kosmetiky na veletrhu VIVANESS 2021

Informujte mezinárodní branži přírodní kosmetiky o Vašich produktech a novinkách na nejdůležitějším setkání oboru a získejte cenné kontakty na mezinárodní obchodníky a odborníky.

Velký zájem o BIOFACH 2021

Velký zájem o BIOFACH 2021

Zájem českých firem o prezentaci na veletrhu BIOFACH (17. - 20. 2. 2021, Norimberk, Německo) je obrovský. Také v roce 2021 nebude na veletrhu BIOFACH chybět český národní stánek zastřešený Ministerstv ...

pronájmy

On-line prodej vstupenek

zpět

Inovace na veletrhu A+A v Düsseldorfu

Publikováno: 15.9.2011 00:00

Autor: Messe Düsseldorf

Inovace na veletrhu A+A v Düsseldorfu

Hašení požárů je pouze jedním z úkolů hasičů. Mnohem častěji se od nich požaduje technická pomoc. To vyžaduje speciální obleky a ochrannou výstroj – od maximální ochrany v extrémních až po pohodlí v méně nebezpečných situacích. Nejnovější řešení ochranných obleků pro hasiče představí výrobci na düsseldorfském veletrhu A+A 2011 ve dnech 18. - 21. října 2011.

Extrémní fyzická aktivita při velkých požárech, odstraňování následků nehod v chladném nebo deštivém počasí nebo „jen“ vyrážení dveří. “V 60 až 80 % případů hasiči poskytují technickou pomoc při dopravních nehodách nebo při záplavách a povodních”, vysvětluje Jochen Thorns, vedoucí hasičského sboru ve Filderstadtu a šéfredaktor magazínu o požární ochraně BRANDSchutz. Když zazní siréna nebo pager, posádka skočí do svých zásahových obleků. Zpravidla nevědí, co je čeká, dokud nejsou na místě nehody. Alespoň někteří však musí být vybaveni pro extrémní případ – oheň.

Pro technickou pomoc potřebují hasiči pouze ochranné obleky úrovně 1. Ty snižují účinek plamenů a jsou relativně lehké. Hasiči, kteří mají ochranný dýchací přístroj a bojují s ohněm uvnitř budovy, musejí mít ochranné obleky úrovně 2. Ty nejenže brzdí účinek plamenů, ale mají také tepelnou izolaci, která chrání před žárem.

Důležité normy a směrnice
Oblečení pro hasiče musí splňovat normu DIN EN 469 a musí být certifikováno podle standardu HuPF (požadavky na výrobu a testování univerzálního oblečení pro hasiče). DIN EN 469 stanoví bezpečnostní směrnice, HuPF směrnice pro výrobky. Obojí specifikuje minimální požadavky, které moderní obleky pro hasiče zpravidla dalece přesahují.
Největší výzvou při navrhování ochranných obleků úrovně 2 je jednak ochrana před ohněm a jednak prodyšnost a pohodlí jak v extrémním žáru, tak i během jednodušších úkolů.V USA polovina úmrtí při hašení požárů není způsobena extrémním žárem, horkou párou nebo stříkanou vodou, ale mnohem častěji vnitřním přehřátím těla. “Nejčastějším důvodem je námaha v horku,” potvrzuje Uwe Heinemann, ředitel prodeje vystavující firmy Texport GmbH ze Salcburku, která se specializuje na zásahové obleky.

Odolné proti plamenům, pevné a odpuzující vodu
Zásahové obleky mají vnější textilii odolnou vůči plamenům, aby chránily před jejich žárem. Nesmí se trhat a odírat a také musí být antistatické. A aby vydržely sálání žáru i náhlé zasažení plameny, musejí být vybaveny vhodnou tepelnou izolací.
Technologie Gore-Tex Airlock firmy W.L. Gore & Associates z Putzbrunnu je na trhu již několik let. Její princip spočívá na zadržení vzduchu a poskytuje tepelnou ochranu prostřednictvím integrovaných termoregulačních vložek . Ty jsou spojeny s vlhkostní membránou.

Membrány proti žáru a vlhkosti od firmy Lion Apparel z Kolína nad Rýnem jsou založeny na podobném principu. Vložky z PU-pěny jsou spojeny s rounem Nomex v textilii, která poskytuje vysoký stupeň ochrany prostřednictvím zachycení značného množství vzduchu. Navíc materiál je měkký a poměrně lehký a zároveň poskytuje vysoký stupeň ochrany.
Vlhkostní bariéra je nutná, aby chránila tepelnou izolaci před pronikáním vlhkosti zvenčí, například z hasicí vody. Horká pára o teplotách až 300 °C nesmí oblekem proniknout, jinak by způsobila opaření.

Firma Texport představí nový materiál pro zásahové obleky, který chrání hasiče mnohem déle před žárem přímých plamenů. Větší tepelné izolace materiálu X-Treme se dosahuje čtvrtou vrstvou a pozměněným vrstvením. Membrána Gore-tex je nad podšívkou, následuje mezivrstva a nakonec vnější materiál. Normálně je membrána hned pod vnějším materiálem. Mezivrstva funguje jako bariéra proti teplu a zároveň je extrémně prodyšná.

Prodyšné, pohodlné a ergonomické
Zásahové obleky musejí nejen odpuzovat vodu zvenčí, ale také odvádět vlhkost zvnitřku ven. Odpařující se pot zajišťuje ochlazování těla. Nicméně když oblek tomuto odpařování brání, teplota těla se zvyšuje a způsobí kolaps oběhového systému, který může vést až k selhání srdce. Aby oblek fungoval rovnoměrně, zpravidla obsahuje membránu, která zajišťuje obojí. Ta je integrována mezi obě vrstvy obleku.
Stejně důležité je však i řemeslné zpracování obleku, protože vodotěsná membrána je zbytečná, pokud nejsou vodotěsné švy. Kapsy musejí mít drenážní dírky, aby se v nich neshromažďovala voda. Také zip musí být chráněn před pronikáním vody.
Další požadavky na zásahové obleky zahrnují přijatelnou hmotnost a ergonomický střih, který umožní volnost pohybu. Kalhoty musí mít vycpaná kolena, například ergonomicky tvarovanými vycpávkami. Rukávy s manžetami musejí být tvarovány tak, aby nesklouzávaly, když hasič pracuje s rukama nad hlavou. Manžety musí být těsné. Kapsy musí být funkční a jejich uspořádání musí mít smysl.

Barva a varovné funkce
„Hasičský sbor bude v budoucnosti červený,” informoval titulek v časopisu Südkurier, když 90 hasičů v Owingenu bylo loni vybaveno červenými multifunkčními kabáty. V současné době jsou obvyklé barvy modrá (zřejmě proto, že je to barva uniforem) a oranžová kvůli dobré viditelnosti.
„Hasiči nechtějí vypadat jako popeláři a spontánně hlasují pro modrou, protože je hezká,” říká Jochen Thorns. Nicméně švýcarský výzkumný institut EMPA, který se zabývá technologiemi materiálů, potvrzuje, že modrá je málo viditelná a její absorpce světla vysoká. Filderstadtský hasičský sbor zkoušel různé barvy po dva a půl roku a ukázalo se, že červená a žlutá podléhají zašpinění stejně jako jiné barvy, jenom to na nich není tak nápadné jako na modré. Rozhodli se proto, že pro zdraví mužstva bude lepší, když skvrny od krve, tělních tekutin a špíny budou vidět, protože oblek se pak častěji pere. Navíc, německou novinkou používanou i ve Filderstadtu, je ochranný oblek FIRELINER od vystavující švýcarské firmy CONSULTIV s fluorescenčnimi plochami a reflexními proužky pro běžné operace, což vyhovuje normě DIN EN 471 pro výstražné oblečení.

Nové vize pro budoucnost
Poslední roky ukázaly, jaký pozitivní přínos mohou mít vysoce kvalitní zásahové oděvy a jejich inovace. Nejenže zlepšují výkonnost, ale také podstatně snižují riziko zranění. Výrobci a další instituce pracují proto na stále inteligentnějších systémech,
Firma Vorndamme Isotremp z Horn-Bad Meinbergu představí na veletrhu kabáty s poutky na zádech nebo na hrudi. Ta jsou důležitá pro vytažení hasičů z krizových situací nebo pro sebezáchranu. Firma Texport nabízí kabáty různých střihů. Ty zahrnují skrytý záchranný pás s karabinami a skrytý tunýlek na hrudi, jímž lze smyčku záchranného pásu protáhnout. To je určeno především pro sebezáchranu. Firma S-GARD model s integrovaným tunýlkem pro záchranné smyčky nazývá Swissguard, protože kabáty se záchrannými pásy, například pro záchranu v horách, jsou ve Švýcarsku povinné.
Aby se zabránilo nadměrnému pocení, problémům se soustředěním, bušení srdce nebo dokonce kolapsu oběhového systému, firma Lion Apparel z Kolína nad Rýnem prodává aktivní chladicí šle. Aktivují se ponořením do vody na několik vteřin. Tu absorbuje vložka z high-tech rouna COOLINE a uvolňuje ji po 24 hodin. Chlad vznikající odpařováním vody ochlazuje tělo.

Vědci v Hohensteinově institutu v Bönningheimu ve spolupráci s institutem pro chemická vlákna ITCF v Denkendorfu vyvinuli jako první na světě textilie, které efektivně chrání před elektromagnetickým a infračerveným zářením. Jsou určeny pro osobní ochrannou výstroj, zejména při vystavení velkému žáru.

Různé projektové skupiny pracují na řadě řešení obleků vybavených senzory, které zvyšují šance na záchranu obětí. Jedním z těchto projektů je SAFE (polopropustný ochranný oblek). Cílem projektu, mezi jehož partnery jsou i Freudenberg Research Services ve Weinheimu, je ativně i pasivně chránit hasiče před žárem a před vzduchem kontaminovaným nebezpečnými látkami. Textilie, která váže co nejvíc nebezpečných látek, se používá v pohodlném zásahovém obleku, který je také vybaven senzory pro životní a lokační parametry. Projekt SensProCloths, s partnery jako ITV v Denkendorfu, zabývajícím se technologiemi textilu, Fraunhofer Institute v Erlangenu, zabývajícím se integrovanými obvody, a Hubert Schmitz GmbH & Co. KG (značka S-GARD) v Heinbergu, také připravuje obleky vybavené senzory. „Hasiči neustále dostávají vizuální signály, které označují jejich zdravotní parametry, přičemž zelená znamená OK, žlutá kritický stav a červená nebezpečí,“ vysvětluje Bruno Schmitz ze S-GARD. Navíc lokační systém určuje polohu ohrožených hasičů. Počítačový systém zároveň poskytuje EKG ohrožených osob z minulých nasazení, aby lékaři-záchranáři měli k dispozici důležité údaje pro ošetření.

Návštěvníci najdou více informací o nejnovějších technologiích a trendech v expozici v hale 5 a v expozici novinek “Technologie v oblečení“ v hale 10. Například firma Navispace AG předvede, jak budou zásahové ochranné obleky využívat nové technologie. Příklady zahrnují integrované senzory pro monitorování důležitých životních parametrů, oblek s integrovaným osvětlením pro lepší viditelnost nebo obleky s integrovanými komunikačními systémy.

http://www.aplusa-online.de

verze pro tisk >

Další články:

- ASIA FRUIT LOGISTICA proběhne v novém termínu!

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

Veletržní společnost Hamburg Messe & Congress

Copyright ©2009-2024: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Babice 38, 251 68 Kamenice
tel.: 604 759 978
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}